Stávka palubního personálu Ryanairu přiměla aerolinky zrušit desítky letů

foto Letadlo společnosti Ryanair. Ilustrační foto.

Brusel/Lisabon - Kvůli stávce některých členů palubního personálu irské nízkonákladové letecké společnosti Ryanair v Belgii, Španělsku a Portugalsku byly zrušeny desítky letů. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Zaměstnancům aerolinek se nelíbí mzdy a pracovní podmínky, stávka začala dnes a měla by být třídenní.

Letecké společnosti a provozovatelé letišť se potýkají s nedostatkem personálu. Jen obtížně tak zvládají příliv cestujících, protože poptávka po cestování se s koncem většiny protikoronavirových omezení vrací. Vysoká inflace v Evropě pak vede k tomu, že miliony pracovníků bojují s rostoucími životními náklady, což přimělo odbory požadovat zvýšení mezd. Někdy i za pomoci stávek.

Belgičané stávku zahajují dnes, francouzské a italské posádky se chystají stávkovat o víkendu. Španělské palubní posádky chtějí přerušit práci 30. června a 1. a 2. července.

Zaměstnanci tvrdí, že Ryanair nerespektuje místní pracovní zákony ohledně minimální mzdy. Žádají také šéfy Ryanairu, aby zlepšili pracovní podmínky. "Ty podmínky jsou hrozné," řekl Ricardo Penarroias z odborového svazu, který inicioval stávku v Portugalsku. "Člen posádky si při letu nemůže vzít ani láhev vody," dodal.

V Belgii od čtvrtka stávkují i piloti a palubní personál společnosti Brussels Airlines. Zaměstnanci této dceřiné společnosti německé Lufthansy kritizují mimo jiné vysokou pracovní vytíženost. Letecká společnost před začátkem třídenní stávky oznámila, že se protest dotkne 40.000 lidí. Agentura Belga uvedla, že do soboty bude zrušeno 315 letů.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je sobota 1. října 2022

Očekáváme v 9:00 14°C

Celá předpověď