Stavění lesa z mrtvých stromů upozorňovalo na umírání lesů

foto Hnutí Rebelie proti vyhynutí uspořádalo 23. září 2019 v Praze happening s názvem Pohřeb pro naše lesy. Průvod několika desítek aktivistů vyšel od Národního divadla a pokračoval na náměstí Republiky, kde účastníci postavili z několika uschlých stromů symbolický mrtvý les. Pozornost poutala hlavně šestice postav v červených hábitech, které měly symbolizovat vymírání rostlinných i živočišných druhů.

Praha/Brno - Pochod centrem Prahy upozorňoval na usychání lesů kvůli klimatické změně. Happening vyvrcholil stavbou symbolického mrtvého lesa z uschlých stromů. Akci uspořádalo hnutí Rebelie proti vyhynutí a stejné akce se dnes konaly i v Brně, Liberci, Vsetíně a Plzni.

Fotogalerie

Průvod několika desítek účastníků vyšel od Národního divadla. Účastníci za zvuků tklivé hudby nesli čtyři suché stromy a svazky uschlých větví. Pozornost kolemjdoucích místních i turistů poutala hlavně šestice postav v červených hábitech v čele průvodu, které měly symbolizovat vymírání rostlinných i živočišných druhů.

"Smyslem akce je upozornit na kritický stav sucha v českých lesích, na nevhodné hospodaření s lesy, které se orientuje na produkci namísto zdraví lesů, a v neposlední řadě na změny klimatu, které mají za následek dlouholeté sucho," uvedli organizátoři. "Přineseme do měst mrtvé stromy z venkova a položíme je před brány radnic a úřadů a připomeneme tak našim voleným zástupcům, že právě oni je nedokázali uchránit," uvedlo hnutí na sociálních sítích.

Česko se už několik let potýká s kůrovcovou kalamitou. Podle odborníků je situace nejhorší v historii českého lesnictví. Sněmovna v září schválila novelu lesního zákona, která má urychlit a zjednodušit boj s kůrovcovou kalamitou. Norma mimo jiné zavede pravidla pro státní příspěvky na obnovu lesů jejich soukromým vlastníkům. Prostřednictvím mysliveckých úřadů bude stát moci regulovat kvůli obnově lesů počty spárkaté zvěře, která se podílí na likvidaci sazenic nových stromů.

Hnutí novelu vítá, ale považuje ji za nedostatečnou a chce, aby ji Senát, který se jí nyní bude zabývat, ještě více pozměnil ve prospěch lesů. Podporuje také výzvu Zachraňme lesy, kterou podepsalo přes 62.000 lidí.

Hnutí Extinction Rebellion v Brně upozornilo na špatný stav lesů

Brno - Za doprovodu smuteční hudby se dnes na brněnském náměstí Svobody sešli zástupci hnutí Extinction Rebellion (rebelie proti vyhynutí) a pár desítek přihlížejících. Hnutí upozorňuje na neudržitelné hospodaření s českými lesy, které v obrovském měřítku v posledních pěti letech zanikly kvůli suchu a ataku kůrovce, uvedla za organizátory Veronika Holznerová.

Hnutí doneslo na náměstí Svobody několik uschlých stromků napadených kůrovcem a hřbitovní svíce. Smuteční průvod prošel městem až na Moravské náměstí, kde se vystřídalo několik řečníků.

"Smyslem je upozornit na kritický stav sucha v lesích, na nevhodné hospodaření, které se orientuje na zisk namísto zdraví lesů, a v neposlední řadě na změny klimatu, které mají za následek dlouholetá sucha a horka. Tento stav vyžaduje nový přístup k hospodaření s lesy, který bude zaměřený na zdraví a životaschopnost lesů," uvedla Holznerová.

Členové hnutí, které má mezinárodní působnost a upozorňuje provokativně na hrozby spojené se změnami klimatu, pozitivně přijímají projednávané novely lesnického zákona a zákona o myslivosti, které mají pomoci majitelům lesům s obnovou mrtvých lesů. Mají regulovat přemnoženou zvěř, která okusuje stromky, má se také prodloužit lhůta na zalesnění, což umožňuje nechat les více přirozené obnově. "Další důležité pozměňovací návrhy ale vyslyšené nebyly," uvedla Holznerová.

Akce je součástí Podzimní rebelie, což je série protestních akcí a happeningů. Vyvrcholí akcí Velká rebelie za život 12. října v Praze.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je pátek 29. května 2020

Očekáváme v 1:00 10°C

Celá předpověď