Stavebnictví vzroste o 5,1 %, odhadují stavební firmy - videopřenos

foto Premiér Andrej Babiš (zleva) a další členové vlády v demisi ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová, ministryně financí Alena Schillerová a ministr životního prostředí Richard Brabec na setkání lídrů českého stavebnictví 4. června 2018 v Praze.

Praha - České stavebnictví letos meziročně vzroste o 5,1 procenta, v příštím roce sektor posílí o 3,7 procenta. Vyplývá to z průzkumu analytické firmy CEEC Research, jehož výsledky dnes zveřejnila na Setkání lídrů českého stavebnictví. Tržby stavebních firem by letos měly vzrůst o 6,5 procenta. Firmy mají zakázky v průměru na devět měsíců dopředu.

"Ředitelé stavebních společností očekávají v letošním roce růst výkonu stavebního sektoru o 5,1 procenta, což je o 0,8 procentního bodu více než byly jejich predikce v na začátku letošního roku. Růst ale ohrožuje nedostatek kapacit, kterých je aktuálně žalostně málo," uvedl ředitel CEEC Research Jiří Vacek. Jeho firma oslovila v dubnu a květnu ředitele více než stovky tuzemských stavebních firem.

Živý videopřenos ze Setkání lídrů českého stavebnictví

Mírně optimističtější jsou společnosti zaměřené převážně na pozemní stavitelství a malé a střední firmy s ročním obratem do 200 milionů korun. Českému stavebnictví by se mělo dařit i v příštím roce, tempo růstu však podle odhadů stavařů zpomalí na 3,7 procenta.

Tržby stavebních firem letos vzrostou v průměru o 6,5 procenta, dařit by se mělo hlavně pozemním stavitelům. V příštím roce se očekává růst tržeb o pět procent. "V letošním roce bude ještě poměrně velký nárůst stavebních prací, což dokazuje prvních pět měsíců tohoto roku. Některé zakázky už musíme odmítat, protože nejsou kapacity. I vzhledem k tomu adekvátně porostou tržby," doplnil jednatel společnosti Revital-stavební servis Miroslav Miketa.

Vytížení kapacit zůstalo meziročně na stejné úrovni 92 procent, přičemž velké stavební firmy jsou vytíženy na 95 procent. "Kapacity firem jsou aktuálně vytíženy téměř na maximum. "Problém, který vidíme u většiny našich zákazníků, není v nedostatku zakázek, ale v tom, že přestávají být schopni nové zakázky přijímat právě z důvodu nedostatku zejména dělníků na stavbách," dodala Martina Hloušková ze společnosti TCCM.

K dalšímu rozvoji stavebnictví by ze strany státu nejvíce přispělo pokračování v plánovaných projektech i po změně vlády. Tento krok ohodnotili ředitelé 8,3 bodu z maximálních deseti bodů.

České stavebnictví loni meziročně vzrostlo o 3,3 procenta. Pozemní stavitelství, tedy výstavba bytů, kanceláří nebo průmyslových hal, stouplo o 6,3 procenta. Inženýrské stavitelství, které je z velké části tvořeno dopravní infrastrukturou, kleslo o 4,1 procenta. Podle posledních údajů Českého statistického úřadu letos za první čtvrtletí stavebnictví vzrostlo o 11,1 procenta.

Cenu TOP Stavební firma za rok 2017 obhájil Strabag

 

Cenu TOP Stavební firma za rok 2017 obhájila společnost Strabag. V soutěži analytické společnosti CEEC Research hodnotí veřejní zadavatelé vybrané firmy podle kvality, dodržení lhůty a dohodnuté ceny. Společnost CEEC Research výsledky soutěže vyhlásila na dnešním Setkání lídrů českého stavebnictví v Praze. Druhé místo obsadil stejně jako loni Colas, třetí byla firma Swietelsky stavební.

Premiér v demisi Andrej Babiš (vlevo) předal na setkání lídrů českého stavebnictví 4. června 2018 v Praze předsedovi představenstva společnosti Strabag Ondřeji Novákovi (vpravo) Cenu TOP Stavební firma za rok 2017.

Letos se konal šestý ročník soutěže. Společnost Strabag se zatím vždy umístila mezi nejlepší trojicí. Pětkrát vyhrála, pouze za rok 2013 si prvenství připsala firma Vodohospodářské stavby.

Do soutěže se nelze přihlásit. CEEC Research nominuje automaticky 25 největších dodavatelů stavebních prací pro veřejný sektor v daném roce podle počtu provedených veřejných zakázek.

V porotě jsou představitelé veřejných investorů, kteří zakázky stavebním společnostem zadávají. Letos firmy hodnotilo 324 investorů. Každý hlasující hodnotí vybrané stavební firmy, které pro něj práci provedly. Známkuje se jako ve škole, tedy nejlepší je jednička, nejhorší pětka.

TOP Stavební firmy roku 2017:

Pořadí Firma Průměrná známka
1. Strabag 1,65
2. Colas CZ 1,67
3. Swietelsky stavební 1,72
4. Chládek a Tintěra, Pardubice 1,73
5. Porr 1,73
6. Skanska 1,75
7. M-Silnice 1,82
8. Metrostav 1,86
9. Eurovia CS 1,88
10. Hochtief CZ 1,89

Zdroj: CEEC Research

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

0°C

Dnes je neděle 20. ledna 2019

Očekáváme v 19:00 -2°C

Celá předpověď