Stavební firma PSJ je v úpadku, soud o tom rozhodl na její návrh

foto Ilustrační foto - Stavební společnost PSJ dokončila v ruském Soči, dějišti nadcházejících zimních olympijských her, komplex budov skoro za 25 milionů dolarů (v přepočtu kolem 510 milionů korun). Komplex Kvartal vznikl uprostřed městské odpočinkové zóny. Budou v něm obchody, restaurace, hotel a v menší míře i kanceláře. Na financování projektu se podílela PPF banka ve spolupráci s Exportní garanční a pojišťovací společností (EGAP), sdělil 3. února ČTK mluvčí společnosti Miroslav Fuks.

Jihlava - Akciová společnost PSJ sídlící v Jihlavě je podle dnešního rozhodnutí Krajského soudu v Brně v úpadku. Vypývá to z údajů zveřejněných v insolvenčním rejstříku. Insolvenční návrh na sebe opakovaně podala sama stavební firma kvůli platební neschopnosti. Počátkem listopadu uvedla, že eviduje 1464 věřitelů se závazky 1,588 miliardy korun. O řešení úpadku společnosti by věřitelé měli rozhodovat v dubnu.

PSJ, a.s., se zabývá generálními dodávkami staveb, jejím jediným akcionářem je PSJ Holding se sídlem v Amsterodamu. Počátkem listopadu akciová společnost PSJ zaměstnávala 112 lidí. Počet pracovníků už klesl pod 50, sdělil dnes ČTK mluvčí PSJ Miroslav Fuks. Uvedl, že se teď PSJ, a.s., podílí jen na dokončení rekonstrukce interního pavilonu jihlavské nemocnice, a to v roli člena sdružení, jehož lídrem je firma Podzimek a synové.

Soud v dnešním usnesení vyzval věřitele, kteří zatím nepřihlásili své pohledávky, aby to udělali do dvou měsíců. Jednání k přezkoumání přihlášených pohledávek nařídil soud na 3. dubna a hned po něm svolal schůzi věřitelů. Schůze se bude zabývat mimo jiné volbou věřitelského orgánu, zprávou insolvenčního správce a jeho vyjádřením ke způsobu řešení úpadku, o čemž by měla schůze také hlasovat.

Insolvenčním správcem PSJ soud ustanovil Davida Jánošíka z Hradce Králové. Jánošík už má na starosti společnost SCF Servis, která je s PSJ ve stejném koncernu. Firma SCF Servis zabývající se komplexní správou nemovitostí je podle rejstříku v úpadku od konce letošního srpna, soud jí zároveň povolil reorganizaci. O stanovení stejného správce žádalo soud vedení PSJ.

Insolvenční návrh na sebe firma PSJ podala podruhé. V prvním případě ji předešel jiný věřitelský návrh, který už řešil soud. Toto řízení bylo zastaveno. Nový insolvenční návrh podalo vedení PSJ počátkem listopadu. Podle tehdejší tiskové zprávy PSJ zablokování insolvenčního procesu situaci firmy ztížilo. V zářijovém insolvenčním návrhu uvedla, že zaměstnává 268 lidí, do listopadu počet klesl na 112.

Soudu vedení firmy PSJ sdělilo, že finanční ztráty společnost utrpěla na zakázkách v Rusku i v tuzemsku a jednání o nalezení vhodného finančního partnera byla neúspěšná. Hodnota jejího veškerého majetku je podle posledního insolvenčního návrhu 1,857 miliardy Kč. Čistý obrat firmy za poslední účetní období byl 3,987 miliardy Kč.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

11°C

Dnes je pátek 15. listopadu 2019

Očekáváme v 19:00 6°C

Celá předpověď