Stav lidských práv v Rusku se po invazi značně zhoršil, uvedla zpravodajka OSN

foto Ilustrační foto - Zásah ruské policie na moskevské demonstraci proti vyhlášené mobilizaci, 21. září 2022.

Ženeva - Stav lidských práv v Rusku se od zahájení invaze na Ukrajinu loni v únoru značně zhoršil a upadá už poslední dvě desetiletí. Uvedla to zvláštní zpravodajka Rady pro lidská práva OSN (UNHRC) Marijana Kacarovová. Podle agentury Reuters píše o "systematickém potlačování" občanské společnosti a vyzývá Moskvu k nápravě.

Zpráva zvláštní zpravodajky UNHRC pro Rusko konstatuje, že ruské úřady v masovém měřítku svévolně zatýkají kritiky války, a tvrdí, že zadržovaným hrozí smrt kvůli "neustálému používání mučení a špatného zacházení".

Podle Reuters je to poprvé, co byla UNHRC pověřena zkoumáním situace v jednom z pěti stálých členů Rady bezpečnosti OSN.

Ruská diplomatická mise v Ženevě zatím zprávu nekomentovala, ale Moskva dříve kritiku stavu lidských práv v Rusku označovala za nepodloženou. Odmítala také obvinění, že útočí na civilisty na Ukrajině.

Podle zprávy expertka OSN zdokumentovala poslední legislativní restrikce, jimiž ruský režim umlčuje občanskou společnost a trestá aktivisty za lidská práva a další kritiky za jejich protiválečné postoje. "Často násilné vynucování těchto zákonů a nařízení mělo za následek systematické potlačování organizací občanské společnosti, které uzavřelo občanský prostor a nezávislá média," uvádí zpráva.

Bývalá bulharská novinářka Kacarovová se rovněž zmínila o snahách Ruska zpochybňovat její mandát. Takové kroky podle ní ukazují na "chybějící politickou vůli dodržovat své lidskoprávní závazky". Rusko dříve oznámilo, že se s OSN v tomto ohledu nebude spolupracovat.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je čtvrtek 21. září 2023

Očekáváme v 19:00 20°C

Celá předpověď