Státy EU schválily nové protiruské sankce, zakázaly dovoz ruského zlata

foto Zlato - zlaté cihly - ilustrační foto.

Brusel - Státy Evropské unie dnes formálně schválily nové sankce za ruskou agresi na Ukrajině, které zahrnují zákaz dovozu ruského zlata. Nová sada postihů také dále omezí vývoz produktů, které mohou být využitelné pro vojenské účely. Informovala o tom Rada EU. Na sankční seznam přibude největší ruská banka Sberbank a pět desítek ruských činitelů či oligarchů.

EU od únorového začátku ruské invaze schválila řadu bezprecedentních opatření včetně částečného embarga na dovoz ruské ropy. Nová sada, na jejímž přijetí se státy shodly pět dní od pátečního návrhu Evropské komise, má především zefektivnit dosavadní opatření a mimo jiné zamezit tomu, aby Rusko svalovalo vinu za nefungující distribuci potravin na unijní sankce.

"Dnes podnikáme další důležitý krok k omezení ruské možnosti vést a financovat agresivní válku proti Ukrajině," komentoval přijetí sankcí šéf unijní diplomacie Josep Borrell.

Zlato je podle něj pro Moskvu druhým nejvýznamnějším vývozním artiklem po energiích. Zákaz dovozu se nakonec bude vztahovat nejen na samotný cenný kov, ale i na klenoty zlato obsahující, které měly podle původního plánu dostat výjimku.

EU také rozšířila dosavadní zákaz kotvení ruských lodí v unijních přístavech, aby znemožnila jeho obcházení. Ze stejného důvodu také zpřesnila řadu dřívějších opatření týkajících se například veřejných zakázek.

Sankce by měly vstoupit v platnost ještě dnes večer po oficiálním zveřejnění v úředním věstníku EU.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je úterý 27. září 2022

Očekáváme v 21:00 9°C

Celá předpověď