Státy EU budou hlídat zbrojní embargo v Libyi

foto Boje v Libyi. Ilustrační foto.

Brusel - Státy Evropské unie budou dohlížet na dodržování zbraňového embarga OSN v Libyi prostřednictvím nové mise. Shodli se na tom dnes unijní ministři zahraničí, kteří odmítli možnost obnovení námořní operace Sophia, kterou původně kvůli libyjské krizi zvažovali. Podle italského ministra Luigiho Di Maia by měla operace vedle námořního a vzdušného nasazení mít i pozemní část. Šéf unijní diplomacie Josep Borrell prohlásil, že o přímém nasazení evropských vojáků do Libye se v tuto chvíli neuvažuje.

Na potřebě lepší kontroly zákazu dovozu zbraní do Libye se před měsícem v Berlíně shodli politici řady velmocí včetně Ruska, Turecka, Francie, Německa, USA či samotné EU. Borrell tehdy nevyloučil, že by unijní země mohly vyslat do země sužované konfliktem dvou znepřátelených stran vojáky. Podmínil to však dodržováním příměří, které je stále porušováno.

"Evropská unie bude blokovat dovoz zbraní do Libye pomocí námořní a vzdušné operace využitelné i na zemi," řekl po jednání Di Maio, podle něhož dodržování embarga umožní stabilizaci situace v zemi. Podobně se vyjádřil i jeho německý kolega Heiko Maas. O podrobnostech plánu či konkrétním zapojení jednotlivých zemí ministři nemluvili.

"Nemyslím, že bychom měli nedostatek (vojenských) zdrojů," řekl po jednání Borrell, podle něhož aktivní zapojení do operace nabízí "mnoho zemí". Nejvyšší unijní diplomat prohlásil, že mise bude zaměřena především na východní Libyi, kudy do země proudí velká část zbraní. Její jádro by měly tvořit lodě a letadla vybavené kvalitními radary a další monitorovací technikou.

"Je jasné, že nemůžeme umístit armádu na hranice Libye a Egypta," podotkl Borrell s tím, že podrobnosti operace budou na vojenských expertech EU.

V konfliktu v zemi, která je nestabilní od pádu diktátora Muammara Kaddáfího v roce 2011, nyní proti sobě stojí premiér Fáiz Sarrádž, jehož mezinárodně uznaná vláda má nyní pod kontrolou jen malé území kolem hlavního města Tripolisu, a polní maršál Chalífa Haftar, jehož jednotky ovládají většinu země, z níž do Evropy míří velké množství uprchlíků. Právě Itálie, která je cílem značné části migrantů, má na řešení krize velký zájem a již dříve nabídla své zapojení při kontrole případného dodržování klidu zbraní.

Ministři odmítli v lednu zvažovanou možnost, že by kontrolu embarga mohla EU provádět obnovením operace Sophia původně určené na záchranu migrantů z moře. Ta de facto neprobíhá od loňska poté, co do ní členské země přestaly poskytovat svá plavidla.

"Operace Sophia je uzavřena. Skončila," řekl novinářům lucemburský ministr zahraničí Jean Asselborn, podle něhož se zástupci vlád dohodli na formálním ukončení mise, jejíž mandát měl vypršet příští měsíc.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

9°C

Dnes je neděle 29. března 2020

Očekáváme v 13:00 9°C

Celá předpověď