Státní zástupkyně obžalovala 6 lidí kvůli krádežím ve Vrběticích

foto Ilustrační foto - Část zbraní zadržených policií při domovních prohlídkách. Zbraně pochází z krádeží z okolí vybuchlých skladů ve Vrběticích na Zlínsku.

Zlín - Zlínská státní zástupkyně Ilona Chudárková podala na začátku srpna obžalobu k okresnímu soudu ve Zlíně na šest lidí kvůli krádežím zbraní z bývalého muničního areálu ve Vrběticích na Zlínsku. Obžalovala je z nedovoleného ozbrojování, krádeže a podílnictví. Ne všech obžalovaných se však týkají všechny trestné činy, řekla dnes ČTK Chudárková. Nejzávažnějším činem je nedovolené ozbrojování, za které hrozí až osm let vězení. Na podání obžaloby upozornila Česká televize (ČT).

Policie navrhovala obžalovat celkem osm lidí, dva se však k trestné činnosti přiznali. U dvou lidí je stíhání podmíněně zastaveno, podmínkou je mimo jiné doznání, řekla ČTK Chudárková. "Tyto dvě osoby se ke své trestné činnosti doznaly, a protože nebyly ohroženy vysokou trestní sazbou, stanovila jsem jim zkušební dobu, po kterou se nesmí dopustit trestné činnosti," řekla ČT státní zástupkyně.

Skupina vnikla podle policie do uzavřeného a střeženého areálu několikrát mezi prosincem 2016 a jarem 2017. Dva muži údajně kradli z areálu zbraně rozmetané do okolí výbuchem a jejich součásti a prodávali je. Zbraně byly podle policie zrezavělé a poškozené. Někteří členové skupiny ale ukradené zbraně uváděli do provozu a dále je přeprodávali. Při domovních prohlídkách našli kriminalisté několik kompletních samopalů i neúplné zbraně, části samopalů a náboje.

První obvinění padla v červenci 2017 krátce poté, co policisté odhalili neoprávněná vniknutí do areálu. Sedm mužů a jednu ženu ve věku od 24 do 55 let postupně policie obvinila z trestného činu nedovolené ozbrojování, a některé z nich navíc z krádeže a podílnictví. Obvinění byli z okresů Uherské Hradiště a Vsetín. Čtyři z nich již byli v minulosti trestáni.

Loni řekl tehdejší ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) novinářům, že policie v souvislosti s krádežemi zbraní z areálu nepochybila. Po loňském odhalení krádeží zbraní z areálu policie posílila ostrahu oblasti.

Jeden sklad ve Vrběticích explodoval v říjnu 2014 a druhý v prosinci stejného roku. Při prvním výbuchu zemřeli dva lidé. Oba vybuchlé sklady si pronajímala ostravská firma Imex Group. Policie exploze vyšetřuje jako úmyslné obecné ohrožení, vyšetřování stále pokračuje. Munice uskladněná v dalších skladech byla z Vrbětic odvezena. Oblast kolem skladů se stále čistí od rozmetané munice.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je čtvrtek 21. března 2019

Očekáváme v 11:00 11°C

Celá předpověď