Státní zástupce žádá pro soudce Elischera 11 let vězení za korupci

foto Městský soud začal 5. srpna 2019 v Praze projednávat korupční kauzu soudce pražského vrchního soudu Ivana Elischera (na snímku).

Praha - Státní zástupce žádá pro obžalovaného soudce pražského vrchního soudu Ivana Elischera 11 let vězení a peněžitý trest půl milionu korun. Podle něj se podařilo prokázat, že soudce bral úplatky od vietnamské komunity, která chtěla ovlivnit rozhodování v některých odvolacích řízeních o drogové kriminalitě. Trestnou činnost podle obžaloby organizoval Nguyen Quoc Hung, pro nějž státní zástupce požaduje rovněž jedenáctileté odnětí svobody a také desetileté vyhoštění z ČR.

Elischer je obžalovaný ze zneužití pravomoci, přijímání úplatků, neoprávněný přístup do počítačového systému a za nadržování. Pražský městský soud jeho kauzu projednává od srpna 2019, závěrečné řeči začaly toto pondělí. Advokátka Elischera a Hunga Lucie Kýčková dnes vinu svých klientů odmítla. "Popsaných skutků se nedopustili a ani dopustit nemohli. Z větší části se popsaná jednání nestala, ve zbytku nejsou trestnými činy," vysvětlila, proč se domáhá osvobození obou mužů.

Obžaloba uvádí, že Elischer od roku 2013 dlouhodobě vycházel vstříc požadavkům svého přítele Hunga, pro kterého v neveřejných rejstřících lustroval pachatele z řad Vietnamců. V několika případech pak stíhaným Vietnamcům údajně zmírnil za úplatek trest za drogovou kriminalitu a v jedné kauze údajně naopak tresty zvýšil ze msty, protože obžalovaní nepřistoupili na nabídku jeho "služeb". Ke stěžejním důkazům patří odposlechy.

"Komunikace mezi mými klienty sice nebyla vhodná, ale rozhodně neměla vliv na rozhodovací činnost soudce," tvrdí Kýčková. Obsah hovorů označila za "nesourodé tlachání", které nemá žádnou důkazní hodnotu. "Muži se před sebou rádi vytahují. To, co zaznělo, nemusí mít souvislost se skutečností," podotkla.

"Není zadokumentováno, že by pan Hung jakkoliv naváděl doktora Elischera, aby porušil své povinnosti rozhodovat nestranně. Doktor Elischer se vyjádřil tak, že Hungova slova byla slovy bez reálného obsahu a že je nikdy nechápal jako ovlivňování, ovlivňovat se ostatně nikdy nenechal," dodala. Hungova chabá znalost češtiny podle ní vylučuje, aby muž na někoho kvalifkovaně působil.

Elischerovi hrozí až 12 let vězení a také propadnutí majetku. Soudce od svého zadržení nesmí soudit a pobírá polovinu platu. Policii ve své kauze označil za neobjektivní a podjatou a zpochybnil také způsob, jakým si obstarala důkazy. Neúspěšně si stěžoval rovněž na státního zástupce a soudkyni. U soudu dříve vypověděl, že obžalované kromě Hunga nezná a že neumí vietnamsky. Připustil, že Hungovi skutečně obstarával informace, nicméně podotkl, že v mnoha případech šlo o informace veřejné. Stejně tak přiznal, že za jednoho z obžalovaných sám zpracoval dodatek k odvolání. Vyzdvihl ale, že prověrka všech jeho spisů, kterou nařídil předseda vrchního soudu, nezjistila nic mimořádného.

Vedle Elischera a Hunga se obžaloba týká dvou žen vietnamského původu, které údajně poskytly úplatek za své příbuzné, a dvou jejich krajanů, kteří se údajně na zprostředkování úplatků podíleli. Obhájci obou žen a jednoho z mužů dnes rovněž popřeli vinu klientů. Pouze obžalovaný Mac Van Nhat, který je doktorem práv, se už dříve přiznal, že Hungovi předal peníze na ovlivnění výše trestu obžalovaného Vietnamce, jehož pak soudil Elischer. Podle Nhatova právníka šlo o ojedinělý exces ve snaze pomoci příbuznému. Pro klienta žádá podmíněný trest.

Hung se po letošním propuštění z vazby nedostavil k soudu a ten s ním nyní vede řízení jako s uprchlým. Mužova obhájkyně dnes uvedla, že lockdown ve Vietnamu nyní neumožňuje přicestovat do Česka. Ve vazbě byl po svém zadržení v březnu 2018 i Elischer, strávil tam měsíc. Soudkyně ho později do vazební cely poslala na další měsíc, protože se podle ní pokusil ovlivnit svědkyni.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je pondělí 16. května 2022

Očekáváme v 21:00 17°C

Celá předpověď