Státní zástupce žádá pro Peltu devět let vězení, pro Janstu pět

foto Obžalovaný bývalý předseda Fotbalové asociace ČR Miroslav Pelta přichází 28. srpna 2020 k Městskému soudu v Praze, kde pokračovalo hlavní líčení v případu rozdělování sportovních dotací.

Praha - Státní zástupce dnes navrhl pro obžalované v kauze rozdělování sportovních dotací na ministerstvu školství tresty od pěti do deseti let vězení, peněžité tresty a také zákazy činnosti. Nejdelší odnětí svobody žádá pro bývalou náměstkyni ministerstva školství Simonu Kratochvílovou. Pro někdejšího šéfa českého fotbalu Miroslava Peltu chce devět let vězení a peněžitý trest 25 milionů korun, pro šéfa České unie sportu (ČUS) Miroslava Janstu pět let vězení a dvoumilionový trest. Obžalovaní vinu odmítají.

Fotogalerie

Obžaloba tvrdí, že Kratochvílová ovlivnila v roce 2017 výši dotací ve prospěch Peltovy Fotbalové asociace ČR (FAČR) a Janstovy ČUS a že mužům vynášela informace. Obžalované jsou i obě zmíněné organizace, exředitel ministerského odboru sportu Zdeněk Bříza a generální sekretář ČUS Jan Boháč. Kvůli případu rezignovala ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD). Kauza stála místo i Kratochvílovou a Peltu, který se svého postu ve FAČR vzdal z vazby.

"Mám za to, že provedené dokazování potvrdilo důvodnost podané obžaloby. Obžalovaní Kratochvílová a Bříza jako úřední osoby odpovědné za rozdělování dotačních prostředků zvýhodňovali konkrétní žadatele o dotace na základě požadavků obžalovaných Pelty, Jansty a Boháče,“ prohlásil dnes státní zástupce Ondřej Trčka ve své závěrečné řeči u pražského městského soudu.

Odmítl tvrzení Kratochvílové, že Peltu s Janstou jí přidělila ke komunikaci Valachová. "Nikdy nezastávali funkci poradců, ministryně o tom neměla žádné povědomí,“ uvedl s odkazem na svědeckou výpověď Valachové. "Obžalovaní Pelta s Janstou nebyli jakkoliv oprávněni vstupovat do běžícího dotačního řízení, a to ani vzhledem k jejich členství v Národní radě pro sport,“ pokračoval. Dodal, že jiní členové rady - na rozdíl od dvojice obžalovaných mužů - interní informace o rozdělování peněz nedostávali a výsledky se dověděli z webu ministerstva až po ukončení dotačního řízení.

Neveřejné informace si obžalovaní podle Trčky předávali konspirativně, snažili se je neřešit v telefonních hovorech a navenek předstírali, že nic nevědí.

"Hodnocení důkazní situace od státního zástupce je zcela mimo realitu," sdělil ČTK Jansta. "Už roky se snažíme vysvětlovat, že naše kroky v rámci dotačních procesů byly naprosto oprávněné a legitimní a měly pouze napravit deformace v rozběhnutém dotačním řízení bez pravidel," dodal.

Trčka klade obžalovaným za vinu pokus o zneužití pravomoci úřední osoby, o porušení povinnosti při správě cizího majetku a o zjednání výhody při zadání veřejné zakázky. Peltovi navíc podplacení a Kratochvílové přijetí úplatku, což se týká mimo jiné bytu v centru Prahy, který poskytl Pelta své milence Kratochvílové a který odposlouchávala policie. Všem hrozí pět až 12 let vězení.

"Je třeba odmítnout snahu vylíčit obžalované jako oběti špatného stavu na ministerstvu, který tam rozhodně panoval. Situace na odboru sportu mohla přispět k vytvoření takových podmínek, že byla využita k páchání trestné činnosti. Selhávala řídící a kontrolní činnost, ta ale byla v pravomoci Kratochvílové a Břízy,“ podotkl státní zástupce. Ministerstvo se po obžalovaných domáhá náhrady škody ve výši 1,116 miliardy korun.

K Peltovi Trčka podotkl, že podle provedených důkazů používal různých prostředků FAČR - například vstupenek nebo zájezdů na fotbalová utkání v cizině - k poskytování výhod lidem, které si chtěl naklonit. Týkalo se to například i poradce prezidenta Martina Nejedlého. Pelta obžalobu už dříve popřel. ČTK dnes řekl, že svou závěrečnou řeč bude přednášet tři až čtyři hodiny zpaměti. Předběžně odhadl, že řada by na něj mohla přijít v pátek.

Pro všechny obžalované žádá Trčka pětileté zákazy činnosti - někdejším státním úředníkům chce zamezit pracovat ve státní službě, sportovním funkcionářům zase působit ve statutárních orgánech spolků. Po ČUS i FAČR zase chce, aby zveřejnily odsuzující rozsudek ve třech celostátních tištěných médiích.

Fotbalové asociaci Kratochvílová podle obžaloby na úkor dalších žadatelů o dotace zajistila navýšení státní podpory o 19,8 milionu korun, ČUS dostala navíc 11,5 milionu korun. Náměstkyně s Peltou údajně nezákonně ovlivnili rozdělení dalších nejméně 454 milionů ze státního rozpočtu, když se domluvili na tom, kterým dalším 21 konkrétním žadatelům ministerstvo poskytne dotace v programu "Podpora materiálně technické základny sportu".

Po zatčení Kratochvílové v květnu 2017 ministerstvo vyplácení dotací pozastavilo, příslušné dotační programy zrušilo a následně je vyhlásilo znovu. Proto také všechny stíhané trestné činy zůstaly ve stadiu pokusu, Trčka ale dnes zdůraznil, že jen díky zahájení stíhání, tedy proti vůli obviněných. Za polehčující okolnost označil jen dosavadní bezúhonnost. Obžalovaným podle něj naopak přitěžuje to, že spáchali více trestných činů, neprojevili lítost a trestnou činnost páchali sofistikovaně. Navíc závažně narušili činnost státního orgánu: vyplácení sportovních dotací se totiž kvůli zrušení programů výrazně zpozdilo.

Z obhájců se zatím v rámci závěrečných řečí dostali ke slovu zástupci FAČR a ČUS, kteří požadují osvobození svých klientů. Advokáti obviněných lidí budou pokračovat ve středu.

Návrhy trestů pro obžalované v kauze sportovních dotací:

Jméno Odnětí svobody (v letech) Peněžitý trest (v milionech Kč) Zákaz činnosti (v letech)
Simona Kratochvílová 10 6 5
Zdeněk Bříza 6 2 5
Miroslav Pelta 9 25 5
Jan Boháč 5 2 5
Miroslav Jansta 5 2 5
FAČR - 5 -
ČUS - 2,5 -

 

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je sobota 21. května 2022

Očekáváme v 9:00 20°C

Celá předpověď