Státní zástupce podal obžalobu kvůli havárii v děčínské chemičce

foto Záchranáři odvezli 26. dubna 2018 kolem dvaceti lidí z areálu firmy Chemotex, kde se nadýchali jedovatého fenolu nebo byli látkou poleptáni po jejím úniku z cisterny nákladního auta. Dvě osoby jsou ve vážném až kritickém stavu. Firma Chemotex podniká v oblasti průmyslové chemie, kosmetiky a drogerie. Na místě zasahují všechny složky integrovaného záchranného systému.

Děčín - Státní zástupce podal kvůli havárii v děčínské firmě Chemotex obžalobu na bývalého pracovníka společnosti, který byl zodpovědný za čerpání fenolu. Obžalobu má ČTK k dispozici. Při havárii v dubnu 2018 zemřel jeden člověk, další následkům zranění podlehl později. Zahájení hlavního líčení bylo zatím odloženo.

Před soudem stane muž, který byl v době havárie odpovědný za čerpání fenolu z autocisterny do zásobníků ve společnosti Chemotex Děčín. Státní zástupce ho viní z obecného ohrožení z nedbalosti. Příčinou havárie bylo prasknutí přečerpávací hadice. Podle znalců to byl důsledek nevhodného způsobu připojování. Zdravotníci při havárii ošetřili 14 lidí.

Policie nejprve obvinila tři pracovníky společnosti, v níž jedovatá leptavá chemikálie unikla. Jedním z nich byl pracovník, který podle kriminalistů zahájil čerpání fenolu v rozporu s předpisy a měl zvolit jinou metodu při čerpání. Právě ten by měl stanout před soudem. Dalším dvěma obviněným policisté kladli za vinu, že z pozice nadřízených pracovníků nedělali patřičné kontroly. Státní zástupce letos v lednu zrušil stíhání všech tří lidí, které policie obvinila. Důkazy podle něj nebyly dostatečné. Obžalobu následně podal pouze na jednoho muže.

Podle obžaloby muž nedbal předpisů, porušil povinnost být oblečen do ochranných pomůcek a neprovedl stáčení fenolu čerpadlem, ale za pomoci tlakového vzduchu, což podle závěru znalců přináší zvýšené riziko prasknutí hadice. Hlavní líčení v případu ještě nezačalo.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

1°C

Dnes je středa 25. listopadu 2020

Očekáváme v 11:00 0°C

Celá předpověď