Státní památky se otevřou 8. června

foto V Českém Krumlově, jednom z turisticky nejnavštěvovanějších měst v České republice, byly na Velikonoční pondělí 13. dubna 2020 kvůli vládním koronavirovým optřením prázdné ulice. Podle statistik se se loni na jihu Čech v hotelech, penzionech či kempech ubytovalo 1,78 milionu hostů, z toho 636.200 z ciziny. Ze zahraničních návštěvníků bylo nejvíc Číňanů. Převážná většina hostů navštívila Český Krumlov. Na snímku je turisticky oblíbené vyhlídkové místo v parku u Regionálního muzea.

Praha - Národní památkový ústav (NPÚ) otevře všech sto svých hradů, zámků a dalších objektů 8. června. ČTK to dnes řekla mluvčí ústavu Jana Hartmanová. Hlavní sezona měla původně začít 1. dubna, zbrzdila ji ale vládní opatření proti šíření koronaviru. K 8. červnu připravuje NPÚ také spuštění testovacího režimu online prodeje vstupenek ve všech objektech ve své správě. Prohlídky objektů se budou konat za dodržení přísných hygienických pravidel.

Správce státních památek odhaduje ztrátu způsobenou opatřeními proti šíření koronaviru do konce května na 150 milionů korun. NPÚ má přibližně miliardovou roční státní dotaci, z velké části je ale díky vysoké návštěvnosti a oblibě pronajímání svých objektů soběstačný. Loni byly výnosy NPÚ 620 milionů korun.

Prohlídky památkových objektů budou po otevření jen s podmínkou dodržení přísných hygienických pravidel, jako je nošení roušek a dostatečné odstupy. V každém objektu bude stojan s dezinfekcí. Počet návštěvníků v jednotlivých skupinách budou památkáři regulovat podle velikosti objektu.

NPÚ po uzavření objektů v březnu uvedl, že peníze za už zakoupené on-line vstupenky se budou vracet. Zaměstnanci v památkových objektech se věnují restaurování mobiliáře, připravují prohlídkové trasy nebo provádějí udržovací práce v parcích a zahradách. S ohledem na přijatá opatření se rušily dohody s brigádníky, kteří měli v sezoně pracovat jako průvodci či pokladní.

Kvůli ztrátám už počátkem března památkový ústav připravil úsporná opatření. "Například odkládáme instalaci platebních terminálů v zámeckém parku v Lednici, budeme omezovat ediční činnost, publikace budou vydávány především elektronicky, omezujeme nákup služeb a materiálu," uvedl NPÚ na webu.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je sobota 27. února 2021

Očekáváme v 7:00 2°C

Celá předpověď