Státní památky se otevřou 25. května, zahrady o 14 dní dříve

foto Na státním hradu Šternberk na Olomoucku pokračovala 31. března 2020 rekonstrukce hradního návrší, ledovny a vstupní části. Na snímku je pohled od hradní zahrady k ledovně.

Praha - Národní památkový ústav (NPÚ) po čtvrtečním rozhodnutí vlády uspíšit uvolňování opatření proti koronaviru znovu posouvá zahájení své hlavní turistické sezony. Stovka státních hradů, zámků a dalších objektů se otevře 25. května, do zahrad a parků budou moci lidé jit už 11. května. ČTK to řekla mluvčí NPÚ Jana Hartmanová. Prohlídky objektů se budou konat za dodržení přísných hygienických pravidel. Podle původního plánu vlády z minulého týdne se měly hrady a zámky otevřít 8. června.

Státní památky byly uzavřeny od 10. března, hlavní sezona měla začít 1. dubna. NPÚ odhadl ztrátu způsobenou opatřeními proti šíření koronaviru do konce května na 150 milionů korun. NPÚ má přibližně miliardovou roční státní dotaci, z velké části je ale díky vysoké návštěvnosti a oblibě pronajímání historických objektů soběstačný. Loni byly výnosy NPÚ 620 milionů korun.

Prohlídky památkových objektů budou po otevření možné jen s podmínkou dodržení přísných hygienických pravidel, jako je nošení roušek a dostatečné odstupy. V každém objektu bude stojan s dezinfekcí. Počet návštěvníků v jednotlivých skupinách budou památkáři regulovat podle velikosti objektu.

NPÚ po uzavření objektů v březnu uvedl, že peníze za už zakoupené on-line vstupenky se budou vracet. On-line prodej vstupenek je nyní do odvolání pozastaven, provádět nelze ani e-mailové a telefonické rezervace.

Zaměstnanci v památkových objektech se věnují restaurování mobiliáře, připravují prohlídkové trasy nebo provádějí udržovací práce v parcích a zahradách. S ohledem na přijatá opatření se rušily dohody s brigádníky, kteří měli v sezoně pracovat jako průvodci či pokladní.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

5°C

Dnes je úterý 2. března 2021

Očekáváme v 17:00 6°C

Celá předpověď