Státní opera bude mít novou oponu, její výroba jde do finále

foto Rekonstruovaná budova Státní opery v Praze získá novou oponu, která vzniká v dílnách Národního divadla podle návrhu původní opony Eduarda Veitha z roku 1888.

Praha - Rekonstruovaná budova Státní opery v Praze získá novou oponu, která vzniká v dílnách Národního divadla podle návrhu původní opony Eduarda Veitha z roku 1888. Dva roky trvající práce na nové oponě v současnosti spějí do finále, informovala Eva Sochorová z tiskového oddělení Opery Národního divadla. Divadelní budova se po generální rekonstrukci znovu otevře v lednu příštího roku.

Fotogalerie

Na výrobě nové opony pracuje druhým rokem tým pod vedením uměleckého ředitele sekce výroby Národního divadla Martina Černého ve spolupráci se studenty katedry scénografie Divadelní fakulty Akademie múzických umění. "Za unikátním dílem, jež v těchto dnech spěje do finále, se skrývá více než 1000 hodin pečlivé práce," uvedla Sochorová.

Nová opona nahradí oponu akademického malíře Antonína Střížka, původně určenou pro nastudování Kouzelné flétny v roce 2002. Původní Veithova opona se z divadla záhadně ztratila v roce 1945.

Budova Státní opery byla otevřena 5. ledna 1888 jako pražská německá scéna. Na projektu se podílel autor vídeňského Burgtheatru Karl Hasenauer, na stavbě pak také pražský architekt Alfons Wertmüller. Budova má prostorné hlediště a neorokokovou výzdobou.

Od jara 2017 prochází opera generální rekonstrukcí. Náklady na opravu se pohybují kolem 1,3 miliardy korun. Veřejnosti se Státní opera znovu otevře 5. ledna 2020 operním galavečerem, který posluchače provede nejslavnějšími kapitolami její pozoruhodné historie. Od roku 2012 je Státní opera součástí Národního divadla.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je pátek 3. července 2020

Očekáváme v 23:00 18°C

Celá předpověď