Státní hrady a zámky se zavřou do odvolání, sezona zahájí později

foto Ilustrační foto - Zámek Hluboká nad Vltavou (na snímku z 23. března 2017).

Praha - Národní památkový ústav (NPÚ) do odvolání uzavřel památkové objekty s celoročním provozem a odkládá zahájení hlavní návštěvnické sezony na neurčito. ČTK to řekla mluvčí NPÚ Jana Hartmanová. Památkový ústav má ve své správě stovku hradů, zámků a dalších objektů.

Památky ve správě státu loni navštívilo 5,273 milionu lidí. K objektům, které jsou otevřené celoročně, patří třeba zámek v Třeboni, zámek Sychrov, zámek v Mníšku pod Brdy, hrad Nové Hrady, zámek Hluboká nad Vltavou nebo hrad Karlštejn. NPÚ se snaží stále více hradů a zámků otevírat i mimo hlavní návštěvnickou sezonu od jara do podzimu. Pětimilionovou hranici překonala návštěvnost státních památek loni pátý rok po sobě.

Kromě trojice nejoblíbenějších objektů, kterými jsou Lednice, Český Krumlov a Hluboká a na prvních příčkách se dlouhodobě střídají, se vysokému zájmu těší i Valtice a Karlštejn, kam přišlo přes 200.000 lidí. Hranici 100.000 návštěvníků překonaly také další památkové objekty: Kroměříž, Konopiště, Trosky, Křivoklát, Bouzov, Sychrov a Buchlovice.

NPÚ loni meziročně stouply také výnosy z prodeje služeb a z pronájmu. Celkem výnosy v roce 2019 činily 620 milionů korun. V roce 2018 činily výnosy podle dřívější informace NPÚ 572 miliony korun. Zvýšený zájem o památky byl v loňském roce i ze strany filmařů - výnosy z pronájmů ve vazbě na filmování vzrostly meziročně téměř o deset milionů korun. NPÚ je příspěvkovou organizací ministerstva kultury s více než miliardovým rozpočtem.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

-3°C

Dnes je sobota 16. ledna 2021

Očekáváme v 23:00 -6°C

Celá předpověď