Státní fond kinematografie podpoří 20 miliony 11 koprodukčních filmů

foto Ilustrační foto - Slovenská scenáristka a režisérka Iveta Grófová.

Praha - Státní fond kinematografie podpoří 20 miliony korun 11 koprodukčních filmů. Jedná se o snímky od historického dramatu z druhé světové války přes dokument o operacích ruských rozvědek až po animovaný film podle korespondence mezi Franzem Kafkou a Milenou Jesenskou. Fond to oznámil ČTK v tiskové zprávě.

O finanční podporu se ucházelo 26 projektů minoritních koprodukcí. Rada fondu nakonec rozhodla, že peníze rozdělí mezi šest celovečerních hraných filmů, tři celovečerní dokumenty a dva krátkometrážní animované snímky.

Nejvyšší podporu 2,9 milionu korun získalo slovensko-české drama Ema a smrtihlav režisérky Ivety Grófové. Snímek podle stejnojmenné knihy Petera Krištúfka je příběhem maďarské vdovy Mariky, která za druhé světové války na Slovensku zachránila židovského chlapce před transportem do vyhlazovacího tábora. Druhou nejvyšší částku - 2,5 milionu - fond přidělil ukrajinsko-německo-českému dramatu Redakce režiséra Romana Bondarčuka. Hlavním hrdinou filmu je bývalý vědecký pracovník a novinář Jura, který s pomocí další novinářky Lery pátrá v okolí ukrajinského Chersonu po uneseném kolegovi.

Ostatní celovečerní hrané filmy dostaly po dvou milionech korun. Jedná se o polsko-česko-estonský projekt Wet Monday režisérky Justyny Mytnikové o vyrovnávání se s traumatem po znásilnění, slovinsko-česko-chorvatský Blok č. 5 režiséra Klemena Dvornika o partě dětí bojujících proti přestavbě skateboardového hřiště na parkoviště, litevsko-lotyšsko-českou Hladovku režiséra Karolise Kaupinise o nenásilném odporu skupiny lidí ve Vilniusu proti obsazení státní televize ruskými jednotkami a ukrajinsko-německo-český film Kyslíková stanice režiséra Ivana Tymčenka o osudu sovětského disidenta Mustafy Džamila.

Podporu dva miliony korun dostal také krátký animovaný lotyšsko-český film Kafka in Love, za kterým stojí režisérka Zane Oborenková. Film je inspirovaný dopisy, které si spisovatel Franz Kafka vyměňoval téměř před 100 lety s novinářkou a překladatelkou Milenou Jesenskou. Druhý krátký animovaný film, polsko-česko-německá koprodukce JOKO, dostal 1,2 milionu Kč. Režisérka Izabela Plucińská ve filmu adaptovala divadelní drama Rolanda Topora Joko slaví narozeniny.

Mezi podpořenými dokumenty je polsko-česko-norsko-německý investigativní snímek Putinovo hřiště režiséra Konrada Szolajského. Je pokusem odhalit pozadí operací ruských tajných služeb na území Polska, Česka, Bulharska nebo Ukrajiny. Film získal od fondu kinematografie 1,9 milionu korun. Milion korun obdrží tvůrci dokumentu Je to ve hvězdách, natočeného v koprodukci Itálie, Slovenska, Česka, Rakouska a Chorvatska. Film režiséra Petera Kerekese popisuje příběhy několika lidí věřících v astrologii a horoskopy. Posledním podpořeným dokumentem je Fakír režiséra Romana Ďuriše, který dostal 500.000 korun. Slovensko-český snímek je portrétem propuštěného vězně Dalibora, který se prací v cirkusu pokouší prorazit začarovaný kruh bezdomovectví a kriminality.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

11°C

Dnes je středa 28. září 2022

Očekáváme v 21:00 6°C

Celá předpověď