Maloobchod si v květnu polepšil, dál budou růst tržby spíš zvolna

foto Vývoj maloobchodních tržeb od května 2019 do května 2020.

Praha - Tržby tuzemských obchodníků v květnu po očištění stouply meziročně o dvě procenta, meziměsíčně byly vyšší o 11,6 procenta. Dařilo se hlavně prodejcům nepotravinářského zboží, především potřebám pro domácnost. Méně lidé utráceli za oděvy, oblečení a pohonné hmoty. Květnový pozitivní vývoj nemusí podle analytiků v následujících měsících pokračovat. Spotřeba podle nich kvůli vyšší nezaměstnanosti a celkové nejistotě bude růst spíše pozvolna. Teprve na podzim by se mělo ukázat, zda se poptávka vrátí na předkrizovou úroveň, nebo zůstane utlumena.

Květnové tržby bez očištění o kalendářní vlivy se snížily meziročně o 0,7 procenta. Letošní květen měl o dva pracovní dny méně než stejný měsíc loňského roku. Při zohlednění kalendářních vlivů utratili zákazníci v květnu za nepotravinářské zboží o 6,1 procenta více a tržby za potraviny stouply meziročně o 0,4 procenta. Pokles tržeb u pohonných hmot činil 9,4 procenta.

Prodeje výrobků pro domácnost v květnu vzrostly o 15,2 procenta. Tržby tradičně rostly i internetovým a zásilkovým obchodům. "Oproti dubnovému růstu o 49 procent ale prodeje přes internet a zásilkové služby v květnu vykázaly zpomalení meziroční dynamiky, což souvisí s tím, jak se zákazníci mohli vrátit do kamenných prodejen," upozornil hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč.

Naopak jednoprocentní pokles tržeb zaznamenaly specializované prodejny s počítači a komunikačními zařízeními. Za výrobky pro kulturu, sport a rekreaci lidé utratili o 1,9 procenta méně. Devítiprocentní pokles zaznamenaly prodejny farmaceutického a zdravotnického zboží a kosmetiky. Tržby za oděvy a obuv se propadly o 21 procent.

Květnová úroveň tržeb podle analytika Luboše Růžičky z Raiffeisenbank v mnoha odvětvích vymazala ztrátu z předchozích dvou měsíců. "Přehnaný optimismus ovšem není na místě. Sentiment spotřebitelů je silně zasažen, lidí bez práce bude přibývat a značně zpomalí i mzdová dynamika. To vše bude omezovat výdaje zejména na zbytné věci, tedy především na cestování, rekreaci a kulturu," uvedl. Ekonom UnicreditBank Jiří Pour očekává letos reálný pokles spotřeby domácností o zhruba čtyři procenta.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

3°C

Dnes je sobota 23. ledna 2021

Očekáváme v 19:00 1°C

Celá předpověď