Přebytek zahraničního obchodu v listopadu stoupl na 20,2 miliardy Kč

foto Vývoj od listopadu 2017 do listopadu 2018.

Praha - Přebytek zahraničního obchodu ČR v listopadu meziročně stoupl o 8,9 miliardy korun na 20,2 miliardy Kč. Bilanci pozitivně ovlivnil především vyšší vývoz motorových vozidel. Opačný vliv mělo prohloubení deficitu obchodu s minerálními palivy a chemickými látkami. Vyplývá to z předběžných výsledků, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

"Zahraniční obchod v listopadu pozitivně překvapil. Dosáhl své druhé nejlepší bilance za celý rok 2018. Listopadový přebytek je zhruba čtyřnásobný proti prognóze trhu, který v konsensu počítal s přebytkem necelých pěti miliard korun," uvedl hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda.

Za celý loňský rok by měla celková bilance zahraničního obchodu činit podle analytičky Raiffeisenbank Elišky Jelínkové 120 miliard korun. Letos čeká pokles na 80 miliard korun.

Vývoz v listopadu vzrostl meziročně o 9,7 procenta na 347,7 miliardy korun. Dovoz stoupl o 7,1 procenta na 327,5 miliardy Kč. Loňský listopad měl o jeden pracovní den více než listopad 2017.

"Listopadovou bilanci zahraničního obchodu příznivě ovlivnil především vývoz motorových vozidel, který vzrostl o téměř 12 miliard korun," uvedl ředitel odboru statistiky zahraničního obchodu ČSÚ Karel Král. Kladný vliv mělo i snížení deficitu v obchodu s počítači, elektronickými a optickými přístroji o 3,6 miliardy Kč.

Naopak negativně se do listopadových výsledků promítlo prohloubení deficitu v obchodu s ropou a zemním plynem o 4,6 miliardy korun. Zhoršila se také bilance obchodu s chemickými látkami a přípravky, a to o miliardu korun.

Obchod se státy Evropské unie skončil v listopadu přebytkem 75,7 miliardy Kč. Byl to o 17,1 miliardy lepší výsledek než o rok dříve. Schodek obchodu se státy mimo unii se zvětšil o 8,5 miliardy na 53,9 miliardy korun.

Exportéři: Loňský vývoz bude rekordní, český export ale zpomaluje

Export českých firem za rok 2018 dosáhne rekordních 4,4 bilionu korun. Dovozy ale rostou rychleji než vývozy, což sníží v meziročním srovnání hrubý domácí produkt (HDP) Česka o přibližně 55 miliard korun. Hlavní příčinou je téměř dvacetimiliardový výpadek exportu osobních aut a náhradních dílů po aféře dieselgate. V dalších měsících bude tempo růstu exportu zpomalovat. Na tiskové konferenci to uvedli zástupci Asociace exportérů a Raiffeisenbank. Podle aktuálních čísel statistiků stoupl český vývoz loni od ledna do listopadu o 3,5 procenta na 4,07 bilionu korun.

"Je třeba urychleně připravovat krizové scénáře, protože nejen ekonomický cyklus, ale i zatím nedořešený brexit, vykopaná obchodní válečná sekera mezi USA a Čínou a předpokládaný nárůst volatility se mohou proměnit ve významné černé labutě roku 2019," uvedl místopředseda asociace Otto Daněk.

Říjnový rekord v hodnotě vyvezeného zboží, který podle národní metodiky dosáhl 344 miliard Kč, nebude podle hlavní ekonomky Raiffeisenbank Heleny Horské v nejbližší době překonán. Tempo růstu exportu bude v následujících měsících zpomalovat. Za loňský rok by export měl přepsat dosavadní rekordy, v národním pojetí by měl dosáhnout zhruba 3,6 bilionu korun, v přeshraničním 4,4 bilionu. Národní pojetí sleduje obchod realizovaný mezi českými a zahraničními subjekty, přeshraniční vypovídá o fyzickém pohybu zboží přes hranice ČR.

"Ani výpadek ve vývozu osobních automobilů, nedostatek lidí na českém trhu práce, prohlubující se nejistota v souvislosti s brexitem, zpomalující německá ekonomika a další nepříznivé faktory zápisu nového rekordu zřejmě nezabrání," uvedla Horská.

Mírné možné oživení růstu exportu v letošním březnu lze podle ní připsat spíše vlivu nízké srovnávací základny, než oživení poptávky a novému trendu. "Naopak předstihové ukazatele doma a v klíčových ekonomikách světa a nové odhady růstu světové ekonomiky a zahraničního obchodu hovoří jedním hlasem o zpomalení," dodala ekonomka.

Z průzkumu mezi exportéry vyplývá výrazné zhoršení v očekávání budoucího vývoje. Průměrná hodnota indexu exportu se propadla těsně pod hranici 50 bodů, což znamená, že exportéři očekávají během tří měsíců zhoršení výkonnosti exportu.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je čtvrtek 22. srpna 2019

Očekáváme v 19:00 23°C

Celá předpověď