ČSÚ: V Česku se loni ubytovalo přes 21 milionů turistů

foto Turistky z Asie na Karlově mostě v Praze - ilustrační foto.

Praha - V českých hotelech, penzionech či kempech se loni ubytovalo rekordních 21,3 milionu hostů, což bylo o 6,4 procenta více než předloni. Počet domácích a zahraničních hostů byl téměř vyrovnaný. Rekordní byl loňský rok také z hlediska počtu strávených nocí v hromadných ubytovacích zařízeních, kterých bylo pře 55 milionů. Vyplývá z dnes zveřejněných údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). Poskytovatelům služeb loni meziročně vzrostly tržby o 2,7 pct, rostou pátý rok. Růst zaznamenala všechna odvětví kromě činností v oblasti nemovitostí.

Fotogalerie

Meziročně se domácí návštěvnost zvýšila o více než osm procent, zahraniční o 4,7 procenta. Cizinců přijelo loni do Česka přes 10,6 milionu, o 550.000 více než v roce předchozím. "Nejvíce zahraničních hostů přijelo loni ze sousedního Německa a jejich počet poprvé překonal dva miliony," uvedl vedoucí oddělení statistiky cestovního ruchu ČSÚ Pavel Vančura. Další v pořadí byli návštěvníci ze Slovenska, Polska a Číny. Čínských turistů loni přijelo skoro 620.000, o 26,5 procenta více než o rok dřív.

Z hlediska počtu příjezdů i přenocování si loni polepšily téměř všechny kraje. "Pouze na Pardubicku došlo k poklesu počtu ubytovaných hostů i nocí o jedno, respektive 0,6 procenta," informoval ČSÚ.

V samotném čtvrtém čtvrtletí roku 2018 se počet ubytovaných hostů zvýšil téměř o šest procent na 4,5 milionu. Zahraničních turistů přibylo 5,1 procenta a domácích 6,9 procenta. Nejvíce zahraničních turistů přijelo z Německa. Ve sledovaných zařízeních se jich v posledním čtvrtletí ubytovalo téměř půl milionu.

Poskytovatelům služeb loni stouply tržby o 2,7 procenta

Vývoj tržeb ve službách. Poskytovatelům služeb loni meziročně vzrostly tržby o 2,7 procenta, rostou pátý rok za sebou, předloni činil růst 3,9 procenta. Loni kromě činností v oblasti nemovitostí zaznamenala růst všechna odvětví, nejvíce se zvýšily tržby v informačních a komunikačních činnostech. V samotném čtvrtém čtvrtletí stouply tržby za služby meziročně o 1,1 procenta. Vyplývá to z informací, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Předloňskou úroveň překročily tržby v deseti měsících loňského roku, nižší byly v březnu a v prosinci. Nejvýrazněji rostly v lednu, a to o 5,9 procenta.

Na růstu tržeb informačních a komunikačních činností o 5,3 procenta se podílela všechna odvětví. Nejvyššího meziročního růstu tržeb dosáhly informační činnosti, které rostly nepřetržitě již pátým rokem, loni o 9,1 procenta. Dále měly vyšší tržby vydavatelské činnosti, činnosti v oblasti informačních technologií či tvorba programů a vysílání.

Druhého nejvýraznějšího nárůstu dosáhly tržby v dopravě a skladování, vzrostly o 4,6 procenta. Podle statistiků se na tom nejvíce podílely tržby ve skladování a ve vedlejších činnostech v dopravě a v pozemní a potrubní dopravě. Nejvýraznější nárůst, o necelých 17 procent, však zaznamenala vodní doprava, která vlivem provozování vodní dopravy mimo území ČR vykazovala dvouciferný růst poslední tři čtvrtletí loňského roku, uvedl ČSÚ. Letecké dopravě vzrostly tržby již třetí rok v řadě, naopak poštovním a kurýrním činnostem po předchozích dvou letech růstu loni tržby klesly.

V administrativních a podpůrných činnostech se tržby meziročně zvýšily o 2,3 procenta. Nejvýrazněji se nárůst projevil v oblasti pronájmu a operativního leasingu. Naopak tržby bezpečnostních a pátracích agentur a činností souvisejících se stavbami a úpravou krajiny klesly.

V celé sekci ubytování, stravování a pohostinství se tržby meziročně zvýšily o 0,8 procenta. Tržby ve stravování a pohostinství zaznamenaly růst, naopak tržby v ubytování poklesly.

V profesních, vědeckých a technických činnostech tržby vzrostly o 0,7 procenta. Vyšší tržby byly ve všech sekcích kromě reklamních agentur a průzkumu trhu, kde o 3,4 procenta klesly.

V činnostech v oblasti nemovitostí loni tržby meziročně klesly o 1,6 procenta. Pokles zaznamenaly jak realitní kanceláře a správa nemovitostí, tak i pronájem nemovitostí.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je pondělí 26. srpna 2019

Očekáváme v 7:00 19°C

Celá předpověď