Ceny byly v srpnu proti loňsku o 3,3 pct vyšší, zdražil alkohol

foto Spotřebitelské ceny v srpnu zpomalily růst na 3,3 procenta. Meziroční a meziměsíční hodnoty - vývoj od srpna 2019 do srpna 2020

Praha - Spotřebitelské ceny v Česku v srpnu zpomalily meziroční růst na 3,3 procenta z červencových 3,4 procenta. Proti loňsku zdražily například alkohol a tabák, ale také elektřina či ubytování a stravování. Naopak levnější byly pohonné hmoty. Podle analytiků zůstává inflace zvýšená a za celý rok může být nejvyšší od roku 2008. Za rok 2020 bude podle jejich odhadu nad třemi procenty, ke dvěma procentům by měla klesnout až v příštím roce. Ve srovnání s červencem zůstaly ceny beze změny.

Ceny lihovin se proti loňskému srpnu zvýšily o 9,5 procenta, ceny piva o 3,7 procenta, nepatrně ale zlevnilo víno. Za maso zaplatili lidé o šest procent více než před rokem. Například vepřový bůček byl letos dražší zhruba o šest korun a hovězí svíčková asi o 18 korun. Ovoce zdražilo téměř o čtvrtinu. Za kilogram pomerančů se platilo o 12 korun více než loni, za jablka o 18 korun, o stejnou částku vzrostla cena jahod. Cukr zdražil o 12 procent.

Zvyšovaly se i ceny nájemného, vodného, stočného, elektřiny a plynu. Třeba elektřina byla o 7,6 procenta dražší. Lidé si připlatili také za ubytování a stravování, kde ceny proti loňsku stouply o 5,5 procenta.

Zlevnily naopak pohonné hmoty, které řidiči tankovali o 13,7 procenta levněji než o loňských prázdninách. Za poštovní služby a telekomunikace lidé platili o čtyři procenta méně než před rokem.

Meziroční inflace byla v srpnu v souladu s očekáváním finančního trhu, uvedl analytik Generali Investments Radomír Jáč. Zůstává výrazně nad dvouprocentním inflačním cílem centrální banky a jakkoliv se očekává, že inflace zejména v průběhu roku 2021 klesne ke dvěma procentům, její aktuální vývoj hovoří proti dalšímu snižování úrokových sazeb České národní banky, dodal.

Inflace se již delší dobu drží výrazně nad svým cílem, což způsobilo reálný pokles průměrné mzdy, varoval hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček. To by podle něj v kombinaci s podzimním růstem nezaměstnanosti mohl být "tragický koktejl" pro českou ekonomiku.

"V září se inflace s velkou pravděpodobností opět zvýší, odhadem ke 3,5 až 3,6 procenta, na čemž bude mít zásadní vliv technický faktor v podobě nižší báze u cen dovolených a potravin," upozornil analytik Unicredit Bank Patrik Rožumberský. Na růst inflace však už podle něj zřejmě přestanou tlačit ceny pohonných hmot, které v posledních týdnech mírně klesají.

Meziměsíčně se ceny podle statistiků nezměnily. Ceny zboží klesly o 0,2 procenta, zatímco ceny služeb o 0,2 procenta vzrostly. Z potravin zlevnily brambory o 11,1 procenta, levnější bylo i ovoce, mléko, sýry a vejce. Ceny automobilů stouply proti červenci o 0,6 procenta, pohonné hmoty zdražily o 0,4 procenta a dovolená podražila o 2,1 procenta.

Srpnová meziroční inflace byla o 0,1 procentního bodu vyšší, než odhadovala ČNB v prognóze. Inflace podle ČNB setrvá nad třemi procenty do konce letošního roku. Výraznější snížení ČNB očekává až začátkem příštího roku v návaznosti na zmírnění růstu domácích nákladů, lehce posilující kurz a zchlazení trhu práce.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je středa 20. ledna 2021

Očekáváme v 5:00 2°C

Celá předpověď