Statistici se budou nově ptát lidí i na flexibilitu pracovní doby

foto Budova ČSÚ (Český statistický úřad) v ulici Na padesátém u stanice metra Skalka.

Praha - Na flexibilitu pracovní doby, práci pod tlakem nebo dojíždění do práce se bude letos lidí nově ptát Český statistický úřad (ČSÚ). Podobné otázky se zatím v každoročním průzkumu ČSÚ, týkajícím se pracovních sil, za poslední čtvrt století neobjevily. ČTK to řekl mluvčí úřadu Jan Cieslar. Zmíněný průzkum provádí ČSÚ od roku 1993. Zjišťuje při něm dotazováním v domácnostech třeba strukturu zaměstnanosti podle pohlaví, věku či kvalifikace, délku pracovní doby nebo způsoby hledání práce.

K otázkám, které se v takzvaném Výběrovém šetření pracovních sil opakují každý rok, se vždy přidává dodatečný soubor otázek vycházející z požadavků Eurostatu (Evropského statistického úřadu). Letos to budou například zmíněné dotazy na pracovní dobu či dojíždění. "Očekáváme, že se dozvíme více o možnostech pracovníků, volit si svou pracovní dobu a plánovat volna, což je velké téma především pro rodiče s malými dětmi," sdělil v tiskové zprávě ředitel odboru statistiky trhu práce ČSÚ Dalibor Holý.

Průzkum statistici provádějí v náhodně vybraných domácnostech, a to většinou osobně a v menším počtu případů telefonicky. Domácnosti jsou o návštěvě předem informovány a totožnost konkrétního tazatele ČSÚ si mohou ověřit na webu úřadu. Každé čtvrtletí je pro průzkum vybráno zhruba 34.000 domácností a odpovědi dostanou statistici asi od 70 procent z nich.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je pátek 23. srpna 2019

Očekáváme v 13:00 24°C

Celá předpověď