Meziroční růst maloobchodních tržeb v říjnu zrychlil na 5,6 procenta

foto Zákazníci v rouškách s nákupním vozíkem - ilustrační foto.

Praha - Meziroční růst maloobchodních tržeb v Česku v říjnu zrychlil na 5,6 procenta ze zářijových revidovaných 3,7 procenta. Loňské tržby ovlivnila protiepidemická opatření, prodej v některých kamenných obchodech byl omezen. Proti letošnímu září se tržby očištěné o sezonní vlivy zvýšily o 1,4 procenta. Vyplývá to z informací, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Loni v říjnu lidé kvůli epidemické situaci více nakupovali přes internet. "V letošním roce naopak tržby kamenných obchodů rostly vysokými tempy," uvedla vedoucí oddělení statistiky obchodu, dopravy a služeb ČSÚ Jana Gotvaldová. Nejvýrazněji si proti loňsku polepšily prodejny oděvů a obuvi, ve kterých vzrostly tržby o téměř 40 procent.

Meziročně maloobchodní tržby očištěné o kalendářní vlivy vzrostly za nepotravinářské zboží o 11,9 procenta a za pohonné hmoty o 15 procent. Tržby za potraviny se v říjnu snížily o 1,7 procenta. Letošní říjen měl o jeden pracovní den méně než loňský. Údaje nezahrnují tržby za prodej a opravy motorových vozidel, které v říjnu proti loňsku klesly o 8,7 procenta.

Obchody se sportovním vybavením utržily o 21,8 procenta více než loni v říjnu. Prodejny kosmetických a toaletních výrobků zaznamenaly růst zhruba o 15 procent, přibližně o deset procent se zvýšily tržby v obchodech s výrobky pro domácnost a prodejny elektroniky si polepšily o více než devět procent. Nepatrně rostly tržby také v lékárnách. Naopak o tři procenta klesly tržby nespecializovaným prodejnám s převahou potravin. Internetové obchody zaznamenaly růst o 3,7 procenta.

Maloobchodní tržby byly v říjnu lepší, než analytici předpokládali

Maloobchodní tržby byly v říjnu lepší, než analytici předpokládali, a to i v případě prodejů a oprav automobilů. Češi neztrácejí chuť utrácet, ekonomové tak očekávají pozitivní výsledky i v dalších měsících. Rizikem pro růst jsou protiepidemická opatření a vysoká inflace. Vyplývá to z vyjádření ekonomů, které dnes ČTK oslovila.

Tržby obchodníků bez zahrnutí prodeje aut podle Českého statistického úřadu v říjnu meziměsíčně vzrostly po sezonním očištění o 1,4 procenta. Analytici podle Michala Brožky z Komerční banky čekali spíše stagnaci. "V meziročním vyjádření došlo ke zrychlení růstu na 5,6 procenta, což bylo necelý procentní bod nad naším odhadem i průměrným očekáváním trhu," uvedl.

Ve výsledcích se projevila nízká srovnávací základna z loňského roku, kdy kvůli zamezení šíření koronaviru byl maloobchod omezen. Nejrychleji tak podle ekonoma UniCredit Bank Jiřího Poura rostly tržby prodejcům, kteří byli loni uzávěrou nejvíce postižení, tedy obchodníkům s oděvy a obuví a dále s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci. "Naopak tržby internetových obchodů, které v posledních letech kralovaly s dvoucifernými meziročními přírůstky tržeb, v říjnu zpomalily růst na pouhá 3,7 procenta," řekl Pour. V tomto případě je podle něj ale důvodem vysoká srovnávací základna z uplynulého roku.

Prodeje a opravy aut meziměsíčně stouply o 0,3 procenta. Analytici předpokládali, s ohledem na problémy s nedostatkem dílů a hotových vozů a také nízkým registracím, pokračování poklesu.

"Ještě větší, než říjnový, skok můžeme očekávat od listopadových výsledků, kdy obchody zaznamenají v meziročním srovnání nejspíš až dvouciferný nárůst tržeb. Ale i zde půjde především o vliv loňského lockdownu a na celkových tendencích v maloobchodě se toho moc nezmění," uvedl ekonom ČSOB Petr Dufek.

Společnost Deloitte odhaduje pro letošní rok růst maloobchodních tržeb o 4,7 procenta a příští rok o 2,3 procenta, uvedl ekonom Václav Franče. Ve výpočtech je podle něj zahrnut efekt pandemie a omezení, které nedávno schválila vláda. Rizikem odhadu je podle něj ale varianta omikron.

Raiffeisenbank podle analytika Davida Vagenknechta vnímá jako riziko vývoj mezd. Přestože rostou, inflace je podle něj výrazně sníží. "Na druhé straně tu však jsou vysoké nad-úspory, které by měly být postupně uvolňovány na spotřebu. Jak moc k tomu ale bude docházet na pozadí zhoršující se pandemie, zůstává otázkou," dodal.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je pondělí 16. května 2022

Očekáváme v 21:00 17°C

Celá předpověď