Přebytek zahraničního obchodu v lednu stoupl na 24,6 miliardy Kč

foto Vývoj zahraničního obchodu ČR od ledna 2020 do ledna 2021.

Praha - Zahraniční obchod Česka skončil v prvním měsíci letošního roku rekordním lednovým přebytkem 24,6 miliardy korun. Ve srovnání s loňským lednem byl přebytek o 7,3 miliardy Kč vyšší. K příznivému výsledku pomohl zahraničnímu obchodu především menší deficit u ropy a zemního plynu. Vyplývá to z předběžných údajů zveřejněných Českým statistickým úřadem (ČSÚ). Podle analytiků byl dovoz v lednu vyšší, než se čekalo.

V meziročním srovnání klesl letos v lednu vývoz i dovoz. Export oslabil o 0,6 procenta na 303,1 miliardy Kč. Import meziročně klesl o 3,2 procenta na 278,5 miliardy Kč. Leden měl letos o dva pracovní dny méně než loni.

Meziměsíčně se vývoz v lednu po sezonním očištění snížil o dvě procenta. Dovoz oproti prosinci vzrostl o 1,8 procenta.

"Vyšší tempo poklesu dovozu než vývozu zboží opět zapříčinilo rekordní přebytek lednové obchodní bilance. U vývozu se na poklesu podílela především motorová vozidla a jejich díly, u dovozu pak zejména ropa a zemní plyn," uvedla ředitelka odboru statistiky zahraničního obchodu ČSÚ Miluše Kavěnová.

Přebytek Česka v obchodu s motorovými vozidly meziročně klesl o 3,3 miliardy korun, a to v důsledku poklesu jejich vývozu o 4,7 miliardy Kč. "Schodek bilance s počítači, elektronickými a optickými přístroji se prohloubil o 1,3 miliardy Kč," dodává ČSÚ.

Vlivem nižšího dovezeného množství ropy a zemního plynu v lednu meziročně klesl deficit u těchto komodit, a to o 3,2 miliardy Kč. Rekordní lednové bilanci českého zahraničního obchodu napomohl také o 1,8 miliardy korun nižší deficit v obchodu s potravinářskými výrobky.

Bilance českého zahraničního obchodu s členskými zeměmi Evropské unie skončila v lednu přebytkem 66,6 miliardy korun, což byl meziročně o čtyři miliardy lepší výsledek. "Největší přírůstek aktiva byl zaznamenán v obchodě s Německem o 2,4 miliardy korun," uvádí ČSÚ. O dvě miliardy Kč se zmenšil i deficit obchodu s Polskem.

Schodek zahraničního obchodu se zbožím s mimounijními státy se meziročně zmenšil o 3,5 miliardy na 40,3 miliardy Kč. U obchodu s Ázerbájdžánem a Ruskou federací přešla bilance z pasiva do aktiva, tedy více zboží se do těchto zemí z Česka vyvezlo, než se z nich importovalo.

Dnes zveřejněná data o zahraničním obchodu poprvé zahrnují období po definitivním ukončení svazku Velké Británie s EU na začátku letošního roku. Obchod Česka s Británií skončila v lednu přebytkem 9,4 miliardy, zatímco v prvním měsíci loňského roku to bylo 10,3 miliard Kč.

Český vývoz do Británie letos v lednu klesl na 12,4 miliardy Kč z loňských 15,1 miliardy korun. Naopak ze Spojeného království do Česka se dovezlo zboží za necelé tři miliardy korun, zatímco loni v lednu to bylo 4,8 miliardy Kč.

Přebytek zahraničního obchodu Česka za celý rok 2020 stoupl podle revidovaných předběžných údajů ČSÚ na rekordních téměř 184,5 miliardy korun. Vývoz i dovoz se ale meziročně snížily.

Analytici: Dovoz byl v lednu vyšší, než se čekalo, vývoz zaostal

Zahraniční obchod v lednu nadále podporoval domácí ekonomiku, přestože výsledek byl slabší, než analytici očekávali. Proti odhadům byl silnější dovoz. Export sice zaznamenal meziroční pokles, ale letošní první měsíc měl proti loňskému o dva pracovní dny méně. I výsledek vývozu mají tak ekonomové, které dnes ČTK oslovila, za solidní.

"Ačkoliv na straně exportu pozorujeme meziroční pokles, nejedná se vzhledem k nižšímu počtu pracovních dní o špatný výsledek. Předpokládáme, že zahraniční obchod potáhne českou ekonomiku, resp. průmysl, během prvního i druhého kvartálu letošního roku, což je v probíhající vlně pandemie klíčové," uvedl ekonom UniCredit Bank Jiří Pour.

Kromě kalendářních vlivů lze pokles vývozu podle analytika společnosti Akcenta Miroslava Nováka přičítat také problémům v dodavatelsko-odběratelských řetězcích, což se podle něj týkalo především automobilového průmyslu, kdy bilance meziročně klesla o 3,3 miliardy korun.

Dodavatelsko-odběratelské řetězce se podle místopředsedy Asociace exportérů Otty Daňka stále nedokázaly vzpamatovat z loňského jara. Pro nejbližší měsíce to tak představuje brzdu pro exportně laděný český průmysl. "Na druhé straně je nicméně pozitivní, že předstihové ukazatele naznačují, že dále by mohly růst nové zakázky a možná i zaměstnanost," řekl.

Pro vývoz jsou dále zátěží zdržení na hraničních přechodech, upozornil analytik Raiffeisenbank David Vagenknecht. Například export do Británie meziročně klesl o 18 procent. Podle Vagenknechta by to ale mohlo být částečně způsobeno předzásobením před koncem roku s ohledem na ukončení svazu Spojeného království a EU.

Ekonom Michal Brožka z Komerční banky předpokládá, že v prvním čtvrtletí bude ještě vidět slabší výkon exportu i importu. Letos ale počítá s oživením ekonomiky a ve druhé půlce roku postupně i se zrychlením růstu dovozu. To by podle něj mělo vést ke snížení přebytku zahraničního obchodu pod 160 miliard korun. Podle revidovaných předběžných údajů ČSÚ přebytek zahraničního obchodu Česka za celý rok 2020 stoupl na rekordních téměř 184,5 miliardy korun.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je středa 14. dubna 2021

Očekáváme v 3:00 2°C

Celá předpověď