Statisíce se v Teheránu loučily s generálem zabitým Američany

foto Íránští lídři v Teheránu u rakví generála Kásema Solejmáního a dalších, které v Bagdádu zabily rakety Spojených států (snímek z 6. ledna 2020).

Teherán - V Teheránu se dnes konal smuteční obřad za zabitého velitele jednotek Kuds Kásema Solejmáního a dalších, které v pátek u bagdádského letiště usmrtily americké rakety. Nejvyšší íránský duchovní ajatolláh Alí Chameneí, který měl k Solejmánímu blízko, pronesl nad rakvemi modlitby a propukl v pláč. Přítomni byli také prezident Hasan Rúhání, Solejmáního nástupce Esmáíl Káaní a další vysocí íránští představitelé. Obřadu se zúčastnil i Ismáíl Haníja, lídr palestinského islamistického hnutí Hamás. Teheránské ulice zaplnily davy truchlících - podle různých zdrojů to byly statisíce či miliony lidí.

Spojené státy na příkaz prezidenta Donalda Trumpa v pátek Solejmáního usmrtily raketou z dálkově ovládaného dronu u letiště v irácké metropoli. Generálovy pozůstatky pak na cestě po iráckých a íránských městech doprovázely statisíce truchlících. Pohřeb je plánován na úterý v Kermánu.

Německá kancléřka Angela Merkelová, francouzský prezident Emmanuel Macron a britský premiér Boris Johnson vyzvali ve společném prohlášení ke zmírnění napjaté situace v Iráku. Šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell mezitím vyjádřil politování nad nedělním oznámením Íránu, že bude dál vypovídat jadernou dohodu z roku 2015.

V pátek se mimořádně sejdou ministři zahraničí EU, aby jednal o Íránu. Borrell na schůzku pozval i šéfa íránské diplomacie Mohammada Džaváda Zarífa, jeho účast ale zatím není potvrzena.

Velvyslanci členských zemí Severoatlantické aliance se postavili za USA a vyzvali Írán, aby přestal stupňovat napětí na Blízkém východě. Nyní pozastavenou výcvikovou misi v Iráku aliance podle generálního tajemníka Jense Stoltenberga NATO obnoví, až to bude situace umožňovat.

Američtí demokraté požádali o zveřejnění zdůvodnění útoku na Solejmáního, protože akci považují za provokativní a neúměrnou. Sněmovna reprezentantů by mohla tento týden hlasovat o rezoluci omezující Trumpovy válečné pravomoci.

Írán hovoří o odvetě a velitel letectva íránských gard řekl, že Solejmáního nepomstí ani Trumpova smrt, nýbrž odchod všech Američanů z regionu. Zaríf hovořil o konci přítomnosti Američanů v západní Asii.

O odchod Američanů ze svého území nyní usiluje Irák, kde byl Solejmání zabit. Premiér Ádil Abdal Mahdí řekl americkému velvyslanci, že USA musejí s Irákem spolupracovat a připravit stažení svých vojáků z Iráku, jak o to požádal irácký parlament. Německo, které se v Iráku podílí na výcviku vojáků, se připravuje na možnost, že bude muset zemi opustit. Mluvčí Merkelové Steffen Seibert zdůraznil, že Německo své vojáky v Iráku nenechá proti vůli tamní vlády.

Trump pohrozil, že v případě íránské odvety USA vytipovaly 52 íránských cílů, na něž jsou připraveny zaútočit. Podle Trumpa jsou mezi nimi i kulturní lokality. Proti tomu se ohradila Organizace OSN pro vědu, vzdělání a kulturu (UNESCO), která připomněla, že USA a Írán jsou signatáři rezoluce o ochraně světového kulturního dědictví.

Rúhání vzkázal, aby nikdo Íránu nevyhrožoval. Počet lokalit Trump odvodil od počtu Američanů, kteří byli zajati za íránské revoluce na americkém velvyslanectví. "Ti, kdo odkazují na číslo 52, by si měli připomenout také číslo 290," sdělil Rúhání s poukazem na americký raketový útok na civilní íránské letadlo, při němž v roce 1988 zahynulo 290 lidí.

Nový velitel elitních íránských jednotek Káaní ve státní televizi řekl, že jeho cílem je vytlačit USA z regionu. Před davem truchlících pronesla řeč Solejmáního dcera Zeinab. Pohrozila americkým vojákům na Blízkém východě smrtí a prohlásila, že Spojené státy a Izrael čeká temný den. Později modlitby nad rakvemi Solejmáního a dalších zabitých pronesl v emotivním projevu íránský nejvyšší duchovní Chameneí.

Írán v neděli oznámil, že se nadále necítí být vázán jadernou dohodou z roku 2015 a bude neomezeně pokračovat ve svém jaderném programu. Dnes to potvrdila Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE), která bude ale s Íránem dál spolupracovat. Ministři zahraničí EU chtějí jednat o možnosti záchrany dohody. Trump dnes k debatě o hrozbě obnovy íránského jaderného programu na twitteru napsal, že Írán mít jadernou zbraň nikdy nebude.

Ceny ropy na počátku nového týdne s ohledem na vývoj kolem Íránu zprvu vzrostly o více než dvě procenta a ropa Brent stoupla nad 70 dolarů za barel; postupně však cena ropy většinu zisků smazala. Cena zlata se dnes kvůli rostoucímu napětí na Blízkém východě vyšplhala na nejvyšší úroveň za téměř sedm let a přiblížila se hranici 1600 dolarů za troyskou unci (oz; 31,1 gramu).

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je úterý 4. srpna 2020

Očekáváme v 9:00 14°C

Celá předpověď