Stát získá po desetiletích práva k systému na správu daní

foto Ministerstvo financí ČR v Letenské ulici v Praze.

Praha - Stát získá během roku 2023 od společnosti IBM po několika desetiletích majetková práva na Automatizovaný daňový informační systém (ADIS), který se využívá na správu daní. Vyplývá to ze smlouvy, kterou minulý týden uzavřela IBM a Generální finanční ředitelství. V tiskové zprávě o tom dnes informovaly ministerstvo financí a Finanční správa. Stát by se tak podle nich měl zbavit závislosti na jediném dodavateli služeb systému, který vyplývá ze smluv z roku 1992. Finanční správa dnes zároveň na dotaz ČTK uvedla, že vyhlásila veřejnou zakázku na provoz a údržbu ADIS na roky 2020 až 2023 v maximální hodnotě 1,4 miliardy korun.

"Dnes vyhlášená veřejná zakázka na rozvoj a údržbu ADIS na období 2020 - 2023 je prvním otevřeným výběrovým řízením v historii ADIS. V současné době je v podstatě jediný myslitelný dodavatel služeb podpory stávajících modulů, a tím je z titulu jejich vlastnictví společnost IBM," uvedl mluvčí finanční správy Petr Habáň.

Dodal, že zakázka přinese prostor i pro dodavatele souvisejících služeb, zejména v oblasti rozvoje. V úvahu připadají například rozhraní pro systémy typu EET, modul digitální nebo paušální daně. Společnost IBM přitom bude muset při vývoji nových modulů nebo budování potřebných rozhraní systému s novým dodavatelem spolupracovat.

ADIS je postaven na dnes již zastaralém vývojovém prostředí a neodpovídá podle Finanční správy požadavkům na moderní informační systém. Jde o prvek kritické infrastruktury státu. Za dobu existence ADIS zaplatil stát IBM více než devět miliard korun. Závislost na jednom výhradním dodavateli opakovaně kritizoval Nejvyšší kontrolní úřad.  

"Je to první důležitý krok k vybudování nového informačního systému, a tím i výraznému zefektivnění správy daní v České republice," uvedla generální ředitelka Finanční správy Tatjana Richterová.

Finanční správa již dříve rozhodla, že ADIS bude nahrazen modernějším systémem. Proto loni byla v otevřeném výběrovém řízení vybrána poradenská společnost KPMG, aby pomohla vyřešit budoucí rozvoj daňového informačního systému a jeho architekturu.

NKÚ po kontrole Generálního finančního ředitelství (GFŘ) letos v dubnu uvedl, že ADIS je jeden z nejzastaralejších informačních systémů státu. "Oproti některým evropským zemím extrémně zatěžuje pracovníky rutinní správou daňových účtů vedených v tomto systému, a to na úkor podpory daňových subjektů a daňové kontroly," napsal tehdy úřad. Mluvčí GFŘ Petr Habáň v reakci uvedl, že jde o velký komplexní systém. "Za celou dobu provozu nedošlo k havárii systému nebo dokonce ke ztrátě dat, na rozdíl od jiných velkých systémů provozovaných ve státní správě," dodal mluvčí.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

2°C

Dnes je pátek 13. prosince 2019

Očekáváme v 19:00 2°C

Celá předpověď