Stát vyčlenil 300 mil. Kč na integrační programy pro ukrajinské běžence

foto Ilustrační foto - Výuka češtiny pro ukrajinské uprchlíky 15. března 2022, kterou zajišťuje Královéhradecký kraj ve svém sídle v Hradci Králové. Zájem o výuku na krajském úřadě je značný, kapacita je naplněná.

Praha - Stát vyčlenil 300 milionů korun na dotace obcím a neziskovému sektoru na integrační programy pro uprchlíky z Ukrajiny, například na výuku češtiny a na začleňování běženců do komunitního života. Poslancům z bezpečnostního výboru to dnes řekl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Celkovou strategii pro zvládání migrační vlny z Ukrajiny po ruské invazi by měla vláda dostat podle něho příští týden a Sněmovna do poloviny dubna.

Česko od zahájení ruské invaze vydalo zvláštní víza zhruba 249.000 Ukrajinců. Strategie bude podle něho pracovat s počtem čtvrt milionu lidí, bude ale popisovat i varianty pro 500.000 a pro milion běženců. Rakušan míní, že do Česka přicestuje půl milionu až 550.000 uprchlíků. "To je podle současných predikcí scénář realistický," řekl.

Ministr vnitra ale také uvedl, že počet příchozích nyní klesá. V některých dnes podle něho více uprchlíků z Česka odjelo do dalších bezpečných zemí zemí, než kolik jich do Česka přijelo. V Česku je nejvyhledávanějším regionem Praha. "Je potřeba říci, že dominantní představa lidí je ta, že jedou do Prahy," poznamenal Rakušan. Přerozdělování běženců mezi kraji podle něho ale funguje o něco lépe než dříve.

Vyskytly se podle ministra případy, kdy se do Česka snažili dostat a získat dočasnou ochranu lidé s jiným než ukrajinských cestovním pasem. Rakušan zdůraznil, že na ni nemají nárok.

Rakušan zopakoval, že existující krizové plány stanoví migrační vlnu velkého rozsahu v počtu 20.000 lidí měsíčně. Nyní za měsíc dorazilo z Ukrajiny kolem 300.000 lidí. "Můžeme říci, že kapacita státu, abychom mohli začleňovat příchozí bez dalších opatření, překročena je," uvedl ministr. Česko má podle něho problém zejména s kapacitou ubytování odpovídající kvality.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je neděle 25. září 2022

Očekáváme v 9:00 15°C

Celá předpověď