Stát bude chtít po BMW závazek práce pro místní

foto Česká vláda v demisi navštívila 16. dubna 2018 Karlovarský kraj. Na snímku je premiér Andrej Babiš (třetí zleva) na místě nedaleko Sokolova, kde chce automobilka BMW vybudovat testovací polygon pro autonomní vozy. Na snímku dále jsou hlavní vlastník Sokolovské uhlené František Štěpánek, čtvrtý zleva, starosta Sokolova Jan Picka (druhý zleva) a předseda představenstva Sokolovské uhelné Jiří Pöpperle (vlevo). Uprostřed jsou ministři průmyslu a obchodu Tomáš Hüner (vlevo) a životního prostředí Richard Brabec.

Sokolov - Stát bude chtít po automobilce BMW, která zamýšlí u Sokolova vybudovat zkušební polygon pro autonomní vozy, závazek vytvoření pracovních míst pro místní. Premiér Andrej Babiš (ANO) by pak jako formu investiční pobídky od státu upřednostnil daňovou pobídku před přímou finanční investicí. Babiš to v rámci vládní návštěvy Karlovarského kraje řekl poté, co si prohlédl výsypku, kde by měl polygon do čtyř let vzniknout.

Česká vláda v demisi navštívila 16. dubna 2018 Karlovarský kraj. Ministři v čele s premiérem Andrejem Babišem si kromě jiného prohlédli i místo nedaleko Sokolova (na snímku), kde chce automobilka BMW vybudovat testovací polygon pro autonomní vozy. "Náš stát by měl velice pečlivě posuzovat pobídky a takové projekty podpořit, protože nemáme lidi, máme nejnižší nezaměstnanost a nadnárodní firmy si mohou dovolit zaměstnance daleko lépe zaplatit než naše firmy," řekl novinářům premiér v demisi Babiš. "Osobně preferuji daňovou pobídku před cash dopředu. Ale je to věc vyjednávání CzechInvestu," dodal. Nezaměstnanost na Sokolovsku momentálně činí 4,6 procenta.

Projekt členům vlády představili zástupci BMW i Sokolovské uhelné, na jejichž pozemcích má testovací centrum s kilometry zkušebních drah stát. BMW chce do vývojového centra pro autonomní vozidla a polygonu u Sokolova investovat 250 milionů eur, tedy asi 6,35 miliardy Kč. V rámci své největší investice ve východní Evropě chce zaměstnat několik set lidí. Vláda ale v půlce března přerušila jednání o strategické spolupráci, dokud si místo neprohlédne a neprojedná detaily investiční pobídky.

Odpoledne Babiš novinářům řekl, že k jednání o strategické spolupráci se vláda sejde v nejbližší době. Do konce června by měla být jasná podoba investiční pobídky, uvedl Babiš.

Česká vláda v demisi navštívila 16. dubna 2018 Karlovarský kraj. Na snímku je premiér Andrej Babiš na místě nedaleko Sokolova, kde chce automobilka BMW vybudovat testovací polygon pro autonomní vozy. Předseda dozorčí rady Sokolovské uhelné František Štěpánek řekl, že firma zatím na svých pozemcích investice omezovala, nechtěla podporovat takzvané montovny. Záměr BMW je tak svým způsobem pilotním projektem, který by podle Štěpánka mohl pomoci regionu, který na tom z několika příčin není moc dobře.

Jak podotkla hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová (ANO), kraj si od investice slibuje, že si udrží vzdělané lidi. Se zájmem o spolupráci se podle ní ozvalo například České vysoké učení technické.

Karlovarský kraj patří mezi strukturálně postižené regiony. Má nejnižší průměrné mzdy, jen 27.810 korun, zatímco celostátní průměr byl ve čtvrtém čtvrtletí 31.646 korun. V kraji se už podařilo v poslední době snížit nezaměstnanost až na 3,2 procenta, na Sokolovsku je ale stále 4,6 procenta. Kraj má nejhorší vzdělanostní strukturu a vysoký podíl lidí v důchodovém věku.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

9°C

Dnes je středa 20. března 2019

Očekáváme v 3:00 2°C

Celá předpověď