Starý most přes Balinku ve Vel. Meziříčí se při bourání sesunul

foto Při prvních pracích na bourání železobetonového mostu z roku 1924 ve Velkém Meziříčí na Žďársku se 11. června 2018 kolem 17:00 most sesunul do řeky Balinky. Jeho demolice přitom byla naplánovaná až na 12. června. Materiál mostu byl horším stavu, než stavební firma předpokládala.

Velké Meziříčí (Žďársko) - Při prvních pracích na bourání železobetonového mostu z roku 1924 ve Velkém Meziříčí se dnes kolem 17:00 těleso mostu sesunulo do řeky Balinky. Jeho demolice přitom byla naplánovaná až na úterý. Materiál mostu byl v horším stavu, než stavební firma předpokládala. Uvedl to portál Velkomeziříčsko. Místo bylo zabezpečené a nikomu se nic nestalo, uvedla firma na dotaz ČTK.

Rekonstrukci mostu, po níž vede městská silnice, zajišťuje společnost Mitrenga - stavby. O aktuální situaci radnici informovala. "Budeme se o tom bavit zítra (v úterý)," řekl ČTK starosta Josef Komínek (ČSSD).

"Materiál mostu byl v tak špatném stavu, že nevydržel sondáž, kterou jsme prováděli," řekl portálu stavbyvedoucí Miroslav Otruba. Událost podle něj nemá žádný vliv na další práce na stavbě. Firma teď bude podle Otruby pracovat na tom, aby byl z řeky co nejrychleji odklizen beton.

Při prvních pracích na bourání železobetonového mostu z roku 1924 ve Velkém Meziříčí na Žďársku se 11. června 2018 kolem 17:00 most sesunul do řeky Balinky. Jeho demolice přitom byla naplánovaná až na 12. června. Materiál mostu byl horším stavu, než stavební firma předpokládala. Asi dvacet metrů dlouhý most je uzavřen od 17. května. Uzavírka má trvat do konce října. Po skončení demolice začnou stavaři zakládat mikropiloty pro stavbu nového mostu.

Proti demolici mostu s výraznými betonovými oblouky měli námitky památkáři i místní iniciativa, ale krajský úřad bourání nezastavil, protože most není památkou ani součástí památkově chráněného území. Podle starosty bude nový most širší a bezpečnější. Včetně úpravy okolních prostranství bude stavba radnici stát přes 20 milionů korun.

Na Vysočině věděli památkáři jen o třech takových železobetonových obloukových mostech. Most v Hořepníku je z roku 1911, další v Jimramově v roce 2013 nahradila replika.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

10°C

Dnes je neděle 24. března 2019

Očekáváme v 3:00 9°C

Celá předpověď