Starostům Šumavy vadí turisté, kteří nedodržují nouzový stav

foto Na snímku 20. března 2020 jsou cyklisté v Nové Peci.

Vimperk (Prachaticko) - Starostové obcí ze Šumavy si stěžují na vysoký počet turistů volně se pohybujících v přírodě. Podle nich často jde o návštěvníky, kteří v době nouzového stavu přijíždějí na jednodenní nebo i vícedenní výlety. Řada z nich ani nepoužívá ochranné roušky a jezdí do přírody na kole, běžkách nebo vyráží na pěší túry. Vyplývá to z informací ČTK.

Fotogalerie

"Zažil jsem i to, že se nás přišli zeptat, kdy budeme upravovat stopy pro běžkaře. Vůbec jim nepřišlo hloupé se na něco takového ptát," řekl starosta Modravy Antonín Schubert.

Po zkušenostech z posledních dnů se proto rozhodnul uzavřít všechny obecní parkoviště. "Viděl jsem, jak na ně přijíždějí lidé, nechají zde auto, vyrazí si na výlet, vrátí se a zase odjedou. A nebyli to místní obyvatelé," řekl Schubert.

Nevadí mu, pokud majitelé nemovitostí, kteří žijí jinde, přijeli za účelem, aby nouzový stav strávili na Modravě. "Ale není možné, aby sem lidé jezdili na pár dní na dovolenou nebo na prodloužené víkendy," řekl.

Podobné zkušenosti má i starostka Borových Lad Jana Hrazánková. Také v této obci se v posledních dnech počet turistů zvýšil. "Přijde mi to jako nezodpovědnost. Řada z nich sem opravdu jezdí na výlety. Projdou se nebo se projedou na kole a zase odcestují pryč," uvedla.

Dodala, že se obává ještě jedné věci. Podle ní není vyloučené, že vzhledem k současné situaci začne černý trh s pronájmy objektů, i když mají být ubytovací zařízení zavřená. "Ale nikdo to neuhlídá. Když mi majitel nemovitosti bude tvrdit, že dům půjčil svým příbuzným. Jak si to mám ověřit?" řekla.

Podle předsedy Turistického spolku Lipenska Jiřího Mánka řada lidí tápe v tom, jak si relativně volné nařízení vlády o omezení pohybu vysvětlit. Chápe ty, kteří se rozhodli, že nouzový stav stráví ve vlastní nemovitosti na venkově, a ne v bytě ve městě, kde mají trvalé bydliště. "Ale jako nezodpovědnost beru to, že řada lidí po návratu ze zahraničí zahájila nařízenou karanténu doma a po pár dnech se přemístila na Šumavu nebo na Lipensko. A na sociálních sítích šlo najít řadu takových statusů," uvedl Mánek.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je úterý 2. června 2020

Očekáváme v 21:00 16°C

Celá předpověď