Starostové tří evropských měst se nechali nalákat na hovor s falešným Kličkem

foto Kyjevský starosta Vitalij Kličko

Berlín/Kyjev - Starostové tří evropských metropolí se v posledních dnech nechali nalákat na videohovor s elektronickým dvojníkem starosty Kyjeva Vitalije Klička. Podvod odhalila například starostka Berlína Franziska Giffeyová, která na twitteru napsala, že kvůli obsahu rozhovoru pojala podezření, že nemluví se skutečnou osobou, a hovor předčasně ukončila. Naopak starosta Vídně Michael Ludwig si prý ničeho podezřelého nevšiml. Sám Kličko německému deníku Bild řekl, že je potřeba vyšetřit, kdo za podvodem stál.

Berlínská radnice zveřejnila na twitteru fotografii pořízenou během pátečního videohovoru s údajným kyjevským starostou. "Průběh hovoru a volba témat vzbudily na straně Berlína nedůvěru, hovor byl předčasně ukončen," uvedla radnice. Podle ní jde o takzvaný deepfake, tedy precizně vytvořené falešné video, které má vzbuzovat dojem pravosti. Zpočátku nic nenapovídalo tomu, že nejde o skutečnou osobu.

"Několik radnic v Evropě kontaktoval falešný starosta Kyjeva, který pak tvrdil absurdní věci," řekl Kličko deníku Bild. "Jde tu o zločinné síly. Je potřeba okamžitě vyšetřit, kdo za tím stojí," dodal. Na sociální síti Telegram pak naznačil, že za podvodem stojí Rusko. "Nepřítel se nevzdává a vede válku na všech frontách, zejména na té dezinformační, a snaží se diskreditovat ukrajinské politiky," napsal.

S falešným Kličkem v pátek hovořil i starosta Madridu José Luis Martínez-Almeida, také on ale dospěl k závěru, že nemluví se skutečným starostou Kyjeva a podal trestní oznámení. Naopak vídeňský starosta Ludwig hovor dokončil a nic zvláštního na něm neshledal. "Nemluvili jsme o závažných tématech, takže je to zcela jistě k vzteku, ale nejde o velký problém," řekl stanici ORF.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

-1°C

Dnes je sobota 28. ledna 2023

Očekáváme v 21:00 -3°C

Celá předpověď