Starostové chtějí svého zástupce v dozorčí radě pošty

foto Ilustrační foto - Europoslanec Stanislav Polčák (vlevo) a liberecký hejtman Martin Půta 2. prosince v Praze na konferenci hnutí Starostové a nezávislí a Evropské lidové strany.

Praha - Starostové budou požadovat rozšíření dozorčí rady České pošty o svého zástupce. Měl by zajistit dostupnost poštovních služeb v regionech a dohlédnout na transparentní fungování podniku v situaci, kdy pošta nedoložila Českému telekomunikačnímu úřadu (ČTÚ) nákladově orientované ceny a regulátor kvůli tomu zamítl její žádost o licenci na dalších pět let. K umístění svého zástupce v dozorčí radě vyzve Sdružení místních samospráv ministerstvo vnitra, které je zřizovatelem pošty. Na tiskové konferenci to uvedl předseda sdružení Stanislav Polčák. Vyjádření pošty ČTK zjišťuje.

Pošta je podle mluvčího Matyáše Vitíka připravena i po 1. lednu poskytovat služby svým zákazníkům ve stejném rozsahu jako dosud. "Naši klienti se nemusí obávat, že by začátkem ledna skončilo doručování dopisů, balíků, že by se zavřely pobočky. Jestli něco může zneklidňovat občany, tak je to právě bezdůvodné strašení, které nemá oporu v realitě," řekl ČTK.

Sdružení zároveň navrhne Poslanecké sněmovně zřízení podvýboru, který se bude problematikou poštovních služeb zabývat. Ministerstvo vnitra by pak podle Polčáka mělo ověřit, kde pošta pochybila, když ve výběrovém řízení o udělení licence neuspěla. "Pošta by měla doložit nákladovost svých služeb," uvedl.

ČTÚ poté, co žádost pošty o udělení licence ve výběrovém řízení zamítl, zahájil s podnikem řízení, v jehož rámci jí licenci udělí z moci úřední. Pošta tedy licenci získá a bude služby dál poskytovat za stávajících podmínek.

Sdružení místních samospráv se dlouhodobě obává snížení dostupnosti poštovních služeb v souvislosti se záměrem podniku převést velkou část z 3200 poboček na partnery. Těmi jsou buď obecní úřady, nebo místní podnikatelé. Poště zároveň navrhovalo opatření, jak poštovní služby zejména v malých obcích zatraktivnit. Jedním z návrhů bylo zavedení alespoň na jeden den v týdnu podvečerní otevírací dobu minimálně do 18:00. Na to podnik nepřistoupil s tím, že by to znamenalo zvýšení nákladů.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je středa 26. září 2018

Očekáváme v 7:00 3°C

Celá předpověď