Starosta Ottawy kvůli protestům proti covidovým opatřením vyhlásil nouzový stav

foto Ilustrační foto - Konvoj nákladních aut, jejichž řidiči protestují proti politice vlády premiéra Justina Trudeaua v boji proti koronaviru.

Ottawa - Starosta kanadské metropole Ottawa Jim Watson dnes vyhlásil nouzový stav. Odůvodnil to tím, že demonstrace proti covidovým opatřením, které už přes týden blokují centrum města, představují nebezpečí pro obyvatele. Přístup k demonstrantům zpřísnila i policie a lidem zakázala nosit jim jídlo či palivo. V sobotu protesty proti covidovým opatřením zažila i další kanadská města. Jejich rozsah byl ale menší než v metropoli, uvedla agentura AFP.

Fotogalerie

Vyhlášení nouzového stavu podle starosty odráží nebezpečí a hrozbu, které představují pro obyvatele pokračující protesty. "Situace je nyní zcela mimo kontrolu, protože to jsou demonstranti, kdo si diktuje pravidla," řekl Watson. Je podle něj nepřijatelné, aby demonstranti blokovali nákladními vozidly ulice ve středu města a rušili obyvatele soustavným troubením. "Město si musíme vzít nazpět," uvedl starosta.

Největší problémy zřejmě tvoří blokáda stovek těžkých nákladních aut z takzvaného Konvoje svobody, jehož účastníci protestují proti povinnému očkování řidičů, kteří cestují do USA. V centru města podle informací serveru CBC zůstává na 500 kamionů.

Šéf ottawské policie Peter Sloly v sobotu řekl, že bezpečnostní složky nemají dost příslušníků, aby čelily demonstracím, a proto požádal o posily. Policisté od sobotního rána rozdali přes 400 pokut. Dnes policie oznámila, že zadrží každého, kdo přinese jídlo, palivo a jinou "hmotnou podporu" demonstrantům, kteří stanují v centru města.

Několik desítek těžkých vozidel bylo použito k demonstraci i dnes ve městě Québec, kde se sobotní protest konal v době každoročního zimního karnevalu. Kamiony už v pátek zablokovaly dopravu poblíž provinčního parlamentu ve Winnipegu a demonstrace se uskutečnily také v Montrealu, Calgary a Regině. Některá kanadská města preventivně postavila zábrany, aby protestujícím znemožnila blokovat budovy zákonodárných sborů nebo dopravu v jejich okolí.

Protestující od konce ledna blokují centrum Ottawy. Někteří demonstranti podle agentury Reuters mávají konfederačními nebo nacistickými vlajkami a říkají, že jejich cílem je pád kanadské vlády. Někteří obyvatelé metropole jsou vystaveni téměř neustálému troubení, rozbíjení oken a obtěžování kvůli tomu, že nosí respirátor. Tito lidé kritizují ottawskou policii za to, že už na začátku týdne neudělala víc pro ukončení blokády. Jeden z obyvatel Ottawy podal na organizátory konvoje hromadnou žalobu, v níž požaduje milionové odškodné.

"Všichni už máme dost příkazů, zastrašování, života v jednom velkém vězení," řekl demonstrant z Toronta, který se představil jen jako Robert. "Chceme se pouze vrátit do normálního života, aniž bychom si museli nechat dávat do žil jed, kterému říkají vakcíny," dodal.

Torontská policie zvýšila v sobotu svou přítomnost ve městě a uzavřela hlavní třídu v centru z obav, že by protestující mohli začít bránit v přístupu do několika místních nemocnic. Několik torontských zdravotníků uvedlo, že od svých zaměstnavatelů dostali radu, aby s ohledem na protest nenosili na veřejnosti nemocniční úbory.

Při dobře organizované blokádě, která se podle policie částečně opírala o financování ze strany sympatizantů z USA, si v sobotu protestující přinesli přenosné sauny proti mrazivým teplotám. Jeden muž projížděl Ottawou na koni a nesl při tom vlajku s bývalým americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Ten řidiče kamionů už dříve podpořil v jejich protestu proti "drsné politice krajně levicového pomatence Justina Trudeaua, který zničil Kanadu šílenými příkazy spojenými s covidem-19".

Služba GoFundMe v pátek zrušila dárcovskou stránku Konvoje svobody s tím, že hnutí porušuje podmínky platformy podle ní nezákonnou činností. V sobotu uvedla, že vybranou částku přibližně 10,1 milionu kanadských dolarů (asi 170 milionů Kč) všem přispěvatelům vrátí.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

1°C

Dnes je pátek 9. prosince 2022

Očekáváme v 21:00 1°C

Celá předpověď