Starosta obce postavil za peníze z EU chodník v korunách stromů, které pokáceli

foto Vytěžené dřevo - ilustrační foto.

Budapešť - Starosta obce Nyírmártonfalva na východě Maďarska nechal za peníze z Evropské unie - v přepočtu bezmála čtyři miliony korun - postavit 50 metrů dlouhý dřevěný chodník v korunách stromů. Háček je v tom, že ještě dříve okolní les zcela vykáceli, a tak se teď dřevěná konstrukce turistické atrakce tyčí uprostřed pouště, uvedl server Átlátszó.

Projekt nevyžadoval, aby kolem chodníku byl les, řekl o stezce v korunách stromů bez stromů starosta obce maďarské televizi. Les se podle něj musel vykácet, aby byly peníze na spolufinancování investice, protože mezi podáním žádosti o grant a schválením projektu ceny ve stavebnictví stouply. Čili za vše vlastně může Brusel, podotkla televize na svém webu. Starosta slíbil, že chodník bude brzy obklopen lesem, protože tu vysazují sazenice rychle rostoucích stromů. Ale podle lesníků potrvá ještě desítky let, než ze stromků vyroste les, dodala stanice.

"Tohle je geniální! Vykácíme les, na jehož shlédnutí něco vytvoříme z peněz EU. Jestli je někdo normální v Nyírmártonfalvě, tak Budapešť je ústav pro duševně choré," poznamenal na webu jeden z diváků.

Starosta Mihály Filemon z vládnoucí strany Fidesz podle serveru získal unijní dotaci jako soukromá osoba prostřednictvím programu pro rozvoj venkova: žádost podal v roce 2018 a uspěl předloni. Starostou obce je od roku 2019. Filemonovi patří i pozemky, na kterých stojí stezka korunami stromů financovaná EU.

"V posledních letech jsem se snažil prezentovat místa, která názorným způsobem ukazují otřesné organizované krádeže peněz EU za posledních deset let. Věřím, že jen stěží najdeme krásnější, symboličtější místo," řekl serveru po procházce korunami stromů bez stromů poslanec Ákos Hadházy, známý bojem proti korupci v Maďarsku.

Kvalita díla, vybudovaného firmou z nedalekého města Nyíregyháza, je podle reportérů nevalná. Konstrukce z borovicového dřeva není lakovaná a je vystavena povětrnostním vlivům. Střechu jedné z budov už vítr odnesl. Toalety jsou hotové pouze zvenčí.

Reportéři Átlátszó navštívili také starostův penzion, rovněž postavený z peněz EU, kde však chybí povinná tabulka upozorňující na tuto skutečnost.

Výstavba podobných chodníků v korunách stromů s finanční podporou EU je v současné době mezi místními politiky Fidesz populární, píše Átlátszó a uvádí jako příklad sousední vesnici Nyíradony, kde získal dotaci také místopředseda krajské rady Fidesz Sándor Tasi. Podobný chodník nechal postavit i poslanec Fidesz László Tasó. V těchto případech alespoň stromy zůstaly.

Starosta Mihály Filemon tvrdí, že se okolo jeho osoby v poslední době vynořilo v médiích mnoho nepravdivých a zlomyslných tvrzení, a proto pověřil své právní zástupce, aby sjednali nápravu.

Maďarsko v současnosti jedná s Evropskou komisi, která zadržuje Budapešti peníze z fondů Evropské unie kvůli korupci a obavám, že vláda narušuje demokratická práva. Premiér Viktor Orbán tato obvinění odmítá.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je pátek 9. června 2023

Očekáváme v 15:00 22°C

Celá předpověď