Starosta Grossschönau považuje uzavření hranic za přehnané

foto Ilustrační foto - Němečtí policisté na sasko-českém pomezí ve městě Bad Gottleuba 18. února 2021.

Berlín - Za přehnané, ale pochopitelné považuje starosta saského Grossschönau Frank Peuker uzavření hranic mezi Českem a Německem. V dnešní večerní přeshraniční debatě organizované spolkem Aktion Zivilcourage poukázal především na morální spornost některých epidemických opatření. Důvodem přísného hraničního režimu je pandemie nemoci covid-19, která na Česko dopadla výrazně tvrději než na Německo.

"Nikdo nám pořádně nevysvětlil, proč přes hranice mohli nejdříve jen ti, které jsme opravdu potřebovali, tedy zdravotníci," uvedl Peuker o německých opatřeních, kdy z Česka mohli dojíždět do Saska za prací jen lékaři, pečovatelé a další zdravotnický personál. Později Sasko výjimku rozšířilo a nyní podmínky ještě více rozvolnilo, neboť může za prací dojíždět každý, koho zaměstnavatel považuje za nepostradatelného pro svůj provoz.

Omezení se dotklo i Čecha Tomáše Besty, který pracuje ve správě přírodního parku Žitavské hory. Díky tomu, že jeho práce je administrativní povahy, pracuje z domova z Čech. K podmínce "nepostradatelnosti" řekl, že jen těžko by zaměstnavatel dával práci někomu, koho pro chod společnosti nepotřebuje. Jeho zaměstnavatel se nicméně o výjimku požádat zdráhá, takže Besta dál pracuje z domova.

S problémy s uzavřením hranic se potýká i Grossschönau, které je podle Peukera hodně závislé na přeshraničním pohybu a turistice. "Velká část lidí říká, že virus nezná hranice a že je místo uzavírání hranic důležitější dodržovat pravidla. Další lidé se ale zavlečení viru z Česka bojí, je tam znát úzkost," řekl Peuker o situaci v obci, která přímo sousedí s českým Varnsdorfem.

Osobně Peuker považuje uzavření hranic za přehnané, s čímž v anketě mezi zhruba čtyřmi desítkami účastníků diskuze souhlasilo 53 procent hlasujících. Dalších 16 procent respondentů je označilo za nezbytné a zbytek si nebyl jistý.

Senátor a bývalý starosta Krásné Lípy Zbyněk Linhart prohlásil, že má pro současný německý postup pochopení. Německo obnovilo stálé kontroly od 14. února, od kdy je Česko v Německu považováno za oblast s výskytem mutací koronaviru. Linhart současné poukázal na stejný krok, které učinilo loni na jaře Česko, když hranici s Německem bez varování uzavřelo.

"Česká vláda tehdy zareagovala přehnaně. To bylo období, které mě velice mrzelo," uvedl český senátor s tím, že infekční čísla byla tehdy na obou stranách hranice srovnatelná.

Hraniční kontroly jsou podle Peukera vystřízlivěním z posledních 30 let, kdy obě země srůstaly, lidé zapomínali na příkoří minulosti a kdy se společnost propojila. "Chci ale zůstat optimistický, že se vše v dobré obrátí," dodal.

Německý novinář žijící v Česku Hans-Jörg Schmidt, který pracuje i jako dopisovatel deníku Sächsische Zeitung, poznamenal, že současný pohraniční režim je rozhodnutí z rozumu a nikoli z lásky. Doufá také, že díky pandemii česká společnost uzná vážnost pendlerů, kteří se podle něj ve vlasti netěší dobré pověsti jen kvůli tomu, že se rozhodli vydělávat na živobytí za hranicemi.

Jedním z témat debaty byla i nevyužitá nabídka převozu českých covidových pacientů do německých nemocnic. Linhart řekl, že to bylo sice symbolické gesto, ale mohlo na týden či dva ulevit nejpostiženějším nemocnicím v českém pohraničí.

Anestezilog Bernd Brenner připomněl, že se hodně mluví o nabídce německé pomoci Česku a že trochu v ústraní zůstává obdobný český návrh. "Liberecká nemocnice nabídla, že převezme pacienty, což se ale u nás kategoricky odmítlo a pacienti ze Zhořelce (Görlitz) byli převáženi do Rostocku," řekl. Saské nemocnice čelily největšímu náporu v prosinci a na přelomu roku, kdy v této spolkové zemi pandemie dosáhla vrcholu.

Linhart k situaci ve zdravotnictví prohlásil, že přeshraniční spolupráce nefunguje dobře ani v normální nepandemické době. Přál by si, aby lidé zejména ve Šluknovském výběžku měli možnost využívat péči v Německu, která je pro ně dostupnější než cesta do českého vnitrozemí. "Obyvatelé Dolní Poustevny prakticky koukají na kliniku v Sebnitz," dodal s tím, že věří, že pandemie se v této věci stane poučením pro budoucnost.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

12°C

Dnes je středa 27. října 2021

Očekáváme v 17:00 12°C

Celá předpověď