Starosta Černihivu hlásí stovky zabitých a raněných, Mykolajiv zasáhla raketa

foto Ilustrační foto - Ruské ostřelování černomořského přístavu Mykolajiv, zasažené devítipodlažní sídlo oblastní správy, 29. března 2022.

Kyjev - Asi 400 zabitých si dosud vyžádalo ruské ostřelování a bombardování severoukrajinského města Černihiv, uvedl dnes v televizi starosta Vladyslav Atrošenko podle agentury Unian.

"U nás ve městě zahynulo už více než 350 lidí, ale to nejsou konečné údaje. Odhaduji, že tento počet je nyní už okolo 400," řekl starosta. Stejný počet raněných se podle něj nyní léčí v nemocnicích. Černihiv je bez elektřiny, plynu, vody a tepla.

Nejméně 12 lidí zemřelo a dalších 33 utrpělo zranění, když devítipodlažní sídlo regionální správy v černomořském přístavu Mykolajiv zasáhla raketa, uvedly místní úřady. "Zničili půlku budovy, uasáhli moji kancelář," řekl oblastní gubernátor Viltalij Kim podle agentury Reuters.

Na záběrech z rozbité budovy byla na troskách vidět krvavá skvrna, roztříštěné sklo a nábytek převrácený uvnitř kanceláří. "To je zlý sen. U mě na patře umřela holčička. Objímala jsem ji, uplynuly dvě minuty a zemřela," popsala jistá žena, které záchranáři pomohli z trosek.

"Zrovna jsem snídal ve svém bytě, když jsem uslyšel hvizd, ránu a okno se vysypalo," řekl agentuře AFP devětašedesátiletý Kanaďan Donald, který se na penzi usadil na Ukrajině. "Je to děsivé. Tady v Mykolajivu jsme naštěstí v centru neměli tolik explozí (jako v jiných městech)," dodal.

Ruské jednotky zaútočily na ukrajinská přístavní města Cherson, Oděsu, Mykolajiv a Mariupol ve snaze odříznout Ukrajinu od přístupu k Černému moři a vytvořit pozemní koridor z Ruska na poloostrov Krym anektovaný Moskvou před osmi lety.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je neděle 25. září 2022

Očekáváme v 9:00 15°C

Celá předpověď