Staněk odvolal Fajta a Soukupa, dle opozice se chce zavděčit Hradu

foto Ředitel Národní galerie Jiří Fajt (na snímku z 26. února 2018).

Praha - Ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) odvolal ředitele Národní galerie Praha (NGP) Jiřího Fajta a ředitele Muzea umění Olomouc Michala Soukupa. Pochybuje o jejich schopnosti vést galerii a muzeum hospodárně, poukázal na výsledky kontrol v obou institucích. Na Fajta Staněk podal dvě trestní oznámení, třetí se připravuje. Na koho bude podáno, ministr dnes novinářům odmítl říct. Fajt i Soukup ministrovy důvody pro odvolání odmítli. Historikové umění a kurátoři oslovení ČTK uvedli, že ministr odvolání dostatečně nezdůvodnil. Podle opozice se Staněk odvoláním Fajta snaží zavděčit prezidentovi Miloši Zemanovi.

Vedením NGP pověřil Staněk krizového manažera Ivana Morávka, který dříve působil jako ekonomický náměstek v Národní knihovně, generální ředitel firmy Penam Slovakia z holdingu Agrofert nebo ředitel odboru transformace Ředitelství silnic a dálnic. Vedením olomouckého muzea ministr pověřil dosavadního zástupce ředitele Ondřeje Zatloukala. Na místa ředitelů vypíše ministerstvo v nejbližší době výběrová řízení.

Ministr řekl, že Morávka vybral ze spektra potenciálně možných lidí, kteří by byli schopni hned nastoupit do NGP a připravit její konsolidaci. Zatloukal má podle něj jako statutární zástupce muzea s institucí zkušenosti. Oba pověření ředitelé mají podle Staňka zaručit kontinuitu výstavních plánů, stejně jako přípravu dvou "klíčových projektů". Těmi jsou podle ministra v případě NGP spolupráce s francouzským Centre Pompidou a v Olomouci příprava Středoevropského fóra (SEFO).

V obou případech Staněk ředitele odvolal na základě právního rozboru výsledku kontrol, které se v obou institucích uskutečnily. "Oba ředitelé na základě výsledků šetření ztratili mou důvěru v to, že jsou schopni hospodárně a s odpovědností dobrého hospodáře vést tak významné instituce s tak obrovským rozpočtem," řekl Staněk. Trestní oznámení na Fajta podal Staněk kvůli autorské smlouvě na milion korun či kvůli dlouhodobým nájemním smlouvám uzavíraným galerií. Autorská smlouva se týkala šesti výstavních projektů, podle Staňka ji podepsala Fajtova podřízená, která může podepisovat jen smlouvy do půl milionu Kč.

Fajt považuje své odvolání za politický krok, důvody pokládá za zástupné. Kontrola v NGP je podle něj od pondělí 15. dubna, řekl v České televizi (ČT). Autorská smlouva, podle níž se odvádí honorář za vytvořené autorské dílo, třeba výstavu nebo knihu, je podle Fajta standardním nástrojem. Postihovala mimo jiné projekty NGP k loňským výročím a Fajt byl kurátorem některých z nich. Autorská smlouva podle něj byla uzavřena proto, že jako generální ředitel má smlouvu manažerskou, podle níž je odměněn za vedení instituce, která ale nepostihuje autorské činnosti. Uzavření autorské smlouvy ke koncepční práci na akcích k loňským výročím doporučil ekonomický odbor ministerstva kultury, řekl Fajt v ČT.

Podle informací ČTK již někteří zahraniční partneři odvolávají spolupráci s NGP. Podle několika zaměstnanců galerie může být ohrožena také velká akvizice sbírky tuzemských sběratelů, s nimiž měla NGP příští týden podepisovat smlouvu.

Ředitel Muzea umění Olomouc Michal Soukup (na snímku z 25. října 2018). V případě olomouckého muzea Staněk zmínil přípravu stavby Středoevropského fóra Olomouc, pozemky pro něj podle ministra dostávaly výjimku, aby mohly být zakoupeny za vyšší než běžnou cenu. Soukup odmítl, že by se chyb v hospodaření muzea dopustil. "My jsme na všechny výtky reagovali, vyargumentovali jsme je, ale ministerstvo je smetlo bez jakéhokoliv zdůvodnění ze stolu," uvedl. Ministrův krok pobouřil řadu zaměstnanců muzea, kteří před časem vyzvali Staňka k rezignaci. Zvažují nyní další protesty.

Historikové umění a kurátoři oslovení ČTK kritizují formu, jakou Staněk oba ředitele odvolal. Ministr podle nich své kroky dostatečně nezdůvodnil. Třeba ředitelka Společnosti Jindřicha Chalupeckého Karina Kottová řekla, že Staňkovy argumenty k nízké návštěvnosti galerie nejsou zcela pravdivé. Odboráři z NGP uvedli, že pokud změna povede k personální stabilizaci, vítají ji.

Zástupci opozice vidí za odvoláním Fajta vliv Pražského hradu. Bývalý ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) na sociálních sítích napsal, že Zeman ho před pěti lety žádal, aby Fajta do funkce neuváděl. "Ministr Staněk si odvoláním ředitele Národní galerie Jiřího Fajta bez uvedení konkrétních důvodů zřejmě jen 'koupil' od prezidenta Zemana další setrvání ve vládě," uvedl na twitteru předseda sněmovního podvýboru pro kulturu Martin Baxa (ODS). Předseda lidovců Marek Výborný uvedl, že Staněk měl jako primátor Olomouce se Soukupem spor.

Fajt patří mezi trojici vědců, které prezident v květnu 2015 odmítl jmenovat profesory, i když byli řádně navrženi. Univerzita Karlova kvůli tomu se Zemanem vede soudní spor.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

8°C

Dnes je úterý 18. února 2020

Očekáváme v 15:00 9°C

Celá předpověď