Staněk byl na Diamantové lize šestý, Ingebrigtsen zaběhl rekord

foto Ilustrační foto - Mezinárodní atletický mítink Memoriál Josefa Odložila, 7. června 2021 v Praze. Koulař Tomáš Staněk z ČR.

Florencie - Koulař Tomáš Staněk si na mítinku Diamantové ligy ve Florencii posunul sezonní maximum o jedenáct centimetrů na 20,32 metru. Stačilo to na šesté místo. Znovu vyhrál Novozélanďan Tomas Walsh, ale stejně jako v Dauhá neměl absolutně nejlepší výkon. Poslal ale kouli nejdál v závěrečné sérii. Jakob Ingebrigtsen překonal evropský rekord na 5000 metrů, který vylepšil na 12:48,45.

Halový mistr Evropy Staněk se ve venkovní sezoně zatím rozjíždí pomalu i kvůli následkům zimního svalového zranění. Dnes předvedl nejdelší pokus v páté sérii, ale v šesté už se zlepšit nemohl, protože ta je v Diamantové lize určena jen pro nejlepší trojici. O vítězství v ní přišel domácí Leonardo Fabbri, který sice předvedl nejdelší vrh soutěže 21,71, ale v šestém pokusu byl až třetí. Tam se svým nejlepším výkonem 21,47 posunul ze třetího místa na první Walsh.

Mužskou pětku ovládl dvojnásobný evropský šampion z Berlína 2018 Jakob Ingebrigtsen. Dvacetiletý Nor měl nejlepší finiš a vylepšil o 1,26 sekundy historicky nejlepší evropský výkon Belgičana Mohammeda Mourhita z roku 2000. Ani dvojnásobný olympijský šampion na této trati Mo Farah neběžel takhle rychle. O tempo se po odstoupení vodičů staral světový rekordman Joshua Cheptegei z Ugandy, ale ten se nakonec propadl až šestou příčku (12:54,69).

Čtyři dny po světovém rekordu na 10.000 metrů, který jí vydržel dva dny, předvedla rychlou patnáctistovku Sifan Hassanová. Univerzální Nizozemka zvítězila v nejlepším letošním čase a rekordu mítinku 3:53,63. Za vlastním evropským rekordem zaostala o 1,68 sekundy. Ve finiši odrazila nápor olympijské vítězky Faith Kipyegonové, které na výhru nestačil ani nový keňský rekord 3:53,91.

Jednačtyřicet let starý rekord mítinku, který se obvykle koná v Římě, překonala v závodě na 100 metrů překážek Jasmine Camachová-Quinnová. Reprezentantka Portorika vyhrála v čase 12,38 sekundy, což bylo o setinu lepší než zástupkyně někdejšího Sovětského svazu Věra Komisovová v roce 1980. Nejrychlejší krátké překážky sezony předvedl olympijský vítěz z Ria Omar McLeod. Sedmadvacetiletý Jamajčan prolétl rovinku s plůtky za 13,01 sekundy, čímž vyrovnal rekord mítinku Američana Allena Johnsona z roku 1999.

Na dvoustovce potvrdila skvělou letošní formu úřadující mistryně světa Dina Asherová-Smithová. Britská sprinterka vyhrála za 22,06, čímž o 13 setin vylepšila rekord mítinku dopingové hříšnice Marion Jonesové z roku 1999. Ve skoku o tyči si po sedmém místě v Dauhá spravila chuť úřadující mistryně světa Anželika Sidorovová z Ruska. K vítězství přidala výkon 491 centimetrů, kterým se zařadila na druhé místo letošních tabulek za Američanku Katie Nageotteovou.

Na vítězství z předchozího diamantového mítinku v Dauhá navázal ruský výškař Ilja Ivaňuk. Překonal 233 centimetrů napoprvé, což mu vyneslo lepší zápis, než měli se stejným výkonem druhý Brandon Starc z Austrálie a třetí Ital Gianmarco Tamberi. Mistr světa Mutaz Issa Baršim skončil až pátý výkonem 230 centimetrů.

V závodě na 400 metrů překážek vylepšila vlastní nizozemský rekord jednadvacetiletá Femke Bolová. Zvítězila za 53,44 sekundy. Rychleji v aktuální olympijské sezoně zatím běžely jen Američanky Sydney McLaughlinová a Shamier Littleová, které ve Florencii nestartovaly. Sezonu zatím nezahájila dvojnásobná mistryně světa Zuzana Hejnová.

Příští mítink Diamantové ligy se uskuteční 1. července v Oslu.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

32°C

Dnes je neděle 20. června 2021

Očekáváme v 7:00 23°C

Celá předpověď