STAN: Styky Zemanova kancléře se soudci by měl řešit Parlament

foto Vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář (na snímku z 27. srpna 2020).

Praha - Postup prezidentova kancléře Vratislava Mynáře, který kontaktoval ústavního soudce Jaromíra Jirsu kvůli rušení části volebního zákona, je podle zákonodárců STAN nepřípustný nátlak. Záležitost by proto měly projednat parlamentní výbory a komise. Podobnému tlaku na soudce i státní zástupce je třeba zabránit, uvedli dnes místopředseda Senátu Jan Horník (STAN) a předseda a poslanec STAN Vít Rakušan.

"Je nepřípustné, že někdo se snaží ovlivňovat ústavní soudce, a tím pádem jejich rozhodování," uvedl Horník. Věc chce projednat na zasedáních senátního ústavně-právního výboru a ústavní komise. Podle Rakušana by věc měly probrat také sněmovní orgány. Parlament by na jednání měl pozvat jak ústavní soudce, tak Mynáře.

Mynář se podle serveru Seznam Zprávy u soudce Jirsy pokoušet zjistit, jak se chystají ústavní soudci rozhodnout. A zda existuje možnost, aby byl návrh zamítnut. Kontaktu, který Jirsa oznámil kolegům, předcházel Zemanův dopis všem ústavním soudcům s žádostí, aby nevyhověli senátorské žádosti o zrušení d'Hondtova přepočtu hlasů na mandáty či vstupního limitu pro koalice. Ústavní soud hlavě státu nevyhověl.

Ústavní soud podle Rakušana prokázal statečnost a ukázal, že se nenechá ovlivňovat. "Nesmíme dopustit, aby se takovéto instituce dostávaly pod politický tlak," dodal Rakušan.

Sněmovna řešila Mynářovy kontakty se soudci už předloni. Poslancům tehdy Zemanův kancléř přiznal, že prezidentovy výhrady ke služebnímu zákonu "konzultoval" s více ústavními soudci. Mynářem byl kontaktován také soudce Josef Baxa kvůli rozhodování a personálnímu obsazení Nejvyššího správního soudu, kterému předsedal. Mynář poslancům řekl, že na kontaktech se soudci nevidí nic špatného.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je pondělí 23. května 2022

Očekáváme v 15:00 23°C

Celá předpověď