STAN bude chtít volební právo pro šestnáctileté, předsedou je Rakušan

foto Sněm Starostů a nezávislých (STAN) 13. dubna 2019 v Praze. Starostové a nezávislí (STAN) si na něm zvolili nové vedení. Předsedou hnutí se stal poslanec a kolínský starosta Vít Rakušan (uprostřed), byl jediným kandidátem. Na snímku společná fotka vedení na závěr sněmu.

Praha - Novým předsedou Starostů a nezávislých se dnes na sněmu hnutí stal podle očekávání Vít Rakušan, neměl protikandidáta. Chtěl by hnutí dovést k vládnímu angažmá, STAN by měl podle něj také vyhrát krajské volby. V čele strany nahradil Petra Gazdíka, který se již o znovuzvolení neucházel. Gazdíka na přání Rakušana delegáti zvolili místopředsedou. Prvním místopředsedou se stal předseda poslaneckého klubu Jan Farský, ani on neměl protikandidáta. Na posty dalších místopředsedů delegáti zvolili kromě Gazdíka Věru Kovářovou a Radima Sršně, kteří své funkce obhájili. Delegáti si zvolili i další členy užšího i širšího vedení hnutí.

Rakušan za silný mandát, ke kterému mu pomohly hlasy téměř 94 procent delegátů, poděkoval. V kandidátském projevu řekl, že hnutí STAN musí usilovat o účast v prodemokratické vládě. Jeho ambicí by také mělo být vítězství v krajských volbách. Ze STAN chce vybudovat silné hnutí, které se nebojí samostatné existence. Věří, že se hnutí v budoucnu podaří získat pozici předsedy Senátu. Mělo by být protiváhou politice Hradu. Po dnešku má STAN v Senátu nejsilnější klub s 19 členy, když v doplňovacích senátních volbách v Praze 9 zvítězil jeho kandidát, nestraník David Smoljak.

Rakušan kritizoval vládu, která podle něj trpí personální nouzí. STAN si podle něj musí říct o vládní zodpovědnost a má usilovat o to, aby se hnutí stalo příští vládní silou a bylo součástí silné prodemokratické vlády. Jako členy vlády by si uměl představit poslankyni Věru Kovářovou nebo senátory Mikuláše Beka a Jiřího Drahoše. Vyhrát by chtěl i krajské volby.

Řekl, že Česká republika nevzkvétá a nevyužívá svého potenciálu. Voličům chce nabídnout vizi pěti inovací, které se týkají vzdělávacího systému, státní správy a jednoduchého státu, hluboké reformy sociálního systému, inovací v oblasti ekonomiky a životního prostředí.

Novinářům později řekl, STAN bude navrhovat volební právo do komunálních voleb i pro šestnáctileté občany ČR. Do budoucna by se toto volební právo podle něj mohlo rozšířit i na další volby. Nemyslí si, že návrh je odsouzen k neúspěchu. Rakušan se bude chtít sejít s představiteli dalších politických stran kromě KSČM a SPD, rád by se setkal i s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Zopakoval, že skončí jako starosta Kolína, z tamního zastupitelstva ale odejít nehodlá.

Starostové také chtějí změnit podmínky udílení evropských dotací, řekl europoslanec Stanislav Polčák. Sněm dnes přijal usnesení, ve kterém vyzval vládu, aby dotace v příštích letech směřovaly hlavně malým a středním podnikatelům, obcím či na podporu vědy, na dobudování základní infrastruktury a vysokorychlostního internetu. Zároveň požádal vládu, aby podpořila návrh, podle kterého by nezkrácené zemědělské dotace získávali zemědělci naplňující environmentální požadavky péče o půdu a krajinu. Delegáti také vyzvali premiéra Babiše, aby nejen kvůli konfliktu zájmů přestal čerpat nenárokové eurodotace.

Dosavadní předseda Gazdík svému nástupci symbolicky po volbě předal stan. Popřál mu, aby se o něj dobře staral, aby ho neušpinil a aby ho zvětšoval.

Rakušanovi již poblahopřáli například předseda ODS Petr Fiala, šéf TOP 09 Jiří Pospíšil, předseda lidovců Marek Výborný nebo předseda Pirátů Ivan Bartoš. Představitelé některých politických stran vystoupili i na dnešním sněmu. Zástupci vedení KDU-ČSL, ODS i TOP 09 vyzvali ke spojení sil před krajskými a senátními volbami

Ani Farský neměl ve volbě prvního místopředsedy protikandidáta. Za hlavní prioritu STAN označil vzdělanost a vzdělání, které jsou podle něj nejlépe investovanými penězi a jsou odpovědí na bezpečnost České republiky a její růst. Za velkou výzvu označil zmenšování meziregionálních rozdílů.

Tématem odpolední části sněmu byla například debata o programovém směřování hnutí nebo o blížících se volbách do Evropského parlamentu.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je úterý 16. července 2019

Očekáváme v 13:00 22°C

Celá předpověď