Stálá kladenská expozice věnovaná autorovi Krtečka je dokončená

foto Kurátorka výstavy Pavla Slancová hovoří o novém katalogu: knize nazvané Zdeněk Miler (nejen) Krtek na slavnostním otevření rozšířené expozice v kladenském zámku uspořádaném 22. února 2021 ke stoletému výročí od narození Zdeňka Milera.

Kladno - Stálá kladenská expozice věnovaná autorovi Krtečka, Zdeňku Milerovi, je dokončená. Od Milerova narození v Kladně v neděli uplynulo 100 let. Loni otevřenou výstavu v kladenském zámku nyní doplnil autentický Milerův pracovní stůl, malířský stojan a další předměty spojené s jeho životem. Novinářům to při dnešním představení expozice řekla její kurátorka Pavla Slancová.

Součástí dnešní akce byl i křest katalogu: knihy nazvané Zdeněk Miler (nejen) Krtek. Kniha o životě a tvorbě je napsaná v takzvané ich formě, autor Krtka v ní prozrazuje mimo jiné to, jak postavu Krtka utvářel. Podle Slancové má ale název evokovat, že Miler je autorem i řady dalších děl, nejen Krtka.

Vybavení z Milerovy pracovny, kde tvořil, darovala jeho manželka Emílie. "Všecky ty drobnůstky, které on potřeboval k tomu, tady jsou," řekla ČTK Milerova sestra Blanka Lebrová, která dodnes v Kladně žije.

Manželka Zdeňka Milera Emílie (vpravo) si prohlíží autentický pracovní stůl, malířský stojan a další předměty spojené se životem autora Krtečka na slavnostním otevření stálé rozšířené expozice v kladenském zámku uspořádaném 22. února 2021 ke stoletému výročí od Milerova narození. Dílo manželky Emílie a tvorba dcery Kateřiny jsou nyní také ve výstavních prostorách kladenského zámku a lidé je uvidí, jakmile to umožní pandemická situace. V expozici je promítán i dokument Pavly Slancové Mraky Zdeňka Milera.

Miler si přál, aby expozice nebyla jen přehlídkou jeho díla, ale aby v ní bylo i interaktivní místo pro děti. Nechybí ani část věnovaná Kladnu nebo vesmírné misi raketoplánu Endeavour, které se Krtek zúčastnil.

Výtvarník, ilustrátor a režisér animovaných filmů Zdeněk Miler se narodil 21. února 1921 v Kladně, kde strávil i dětství. Vystudoval grafickou školu a UMPRUM v Praze. Za války pracoval jako kreslíř Baťova filmového studia ve Zlíně a potom až do roku 2002 v Krátkém filmu Praha. Zemřel 30. listopadu 2011 v Nové Vsi pod Pleší. Vyrobil na 70 animovaných filmů, převážně s Krtečkem. V Kladně ho připomíná také pamětní deska na rodném domě v Bendlově ulici.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

11°C

Dnes je pátek 26. února 2021

Očekáváme v 11:00 10°C

Celá předpověď