Štafeta biatlonistek byla na MS desátá, potřetí vyhrály Norky

foto Vítězná norská štafeta biatlonistek na MS (zleva) Marte Olsbuová Röiselandová, Ida Lienová, Tiril Eckhoffová a Ingrid Tandervoldová.

Pokljuka (Slovinsko) - České biatlonistky Jessica Jislová, Eva Puskarčíková, Markéta Davidová a Lucie Charvátová skončily ve štafetě na mistrovství světa desáté. Titul v Pokljuce obhájilo kvarteto Norska, které získalo zlato potřetí za sebou.

Češky, jež absolvovaly závod na 4x6 km s šesti dobíjeními, nenavázaly na loňské čtvrté místo z Anterselvy, pro které si dojely ve stejném složení. Za vítěznými Norkami zaostaly o 1:40,4 minuty.

Stupně vítězů měly stejné obsazení jako na předchozím šampionátu. Necelých deset sekund po Norce Marte Olsbuové Röiselandové finišovala Němka Franziska Preussová, jež těsně porazila Ukrajinku Olenu Pidhrušnou.

Norská finišmanka Olsbuová Röiselandová získala už jedenácté světové zlato v kariéře a v historické tabulce ji chybí jeden titul k dostižení rekordmanky Magdaleny Neunerové z Německa. Čtvrtý triumf v Pokljuce vybojovala Tiril Eckhoffová a celkem jich má deset. Vítěznou štafetu s nimi tvořily ještě Ingrid Tandrevoldová a Ida Lienová.

Česká čtveřice nabrala rozhodující ztrátu v první polovině závodu. Jislová dobíjela dvakrát vstoje a předávala jedenáctá. Puskarčíková musela na druhém úseku použít ještě o náhradní náboj méně, ale na trati výrazně ztrácela. Mistryni světa ve vytrvalostním závodě Davidovou vyslala na trať jako třináctou s odstupem minuty a tři čtvrtě na vedoucí Norky.

Davidová stejně jako při svém zlatém závodu střílela bezchybně a posunula tým na deváté místo. "Jsem (za střelbu) ráda. V ležce jsem trošku riskovala, ale když mi to padalo, tak jsem to tam pustila," řekla České televizi.

Finišmanka Charvátová dobíjela dvakrát vleže, svou kritickou stojku zvládla s jedním náhradním nábojem a dovezla českou štafetu nikým neohrožována na desáté pozici.

Ženy (4x6 km): 1. Norsko (Tandrevoldová, Eckhoffová, Lienová, Röiselandová) 1:10:39,0 (0 trest. kol+11 dobíjení), 2. Německo (Hinzová, Hettichová, Herrmannová, Preussová) -8,8 (0+5), 3. Ukrajina (Merkušinová, Džymová, Blašková, Pidhrušná) -9,2 (0+7), 4. Bělorusko -28,8 (0+8), 5. Švédsko -47,9 (0+9), 6. Polsko -52,1 (0+6), 7. Rakousko -1:04,3 (0+15), 8. Francie -1:15,2 (0+5), 9. Itálie -1:28,1 (0+9), 10. ČR (Jislová, Puskarčíková, Davidová, Charvátová) -1:40,4 (0+6).