Stádo zubrů u Benátek n. J. rozšířilo pět nových samic

foto Ilustrační foto - Zubří stádo v Ralsku na Českolipsku se rozrostlo o dalších šest kusů, celkem tak obývá tamní oboru už 33 těchto ohrožených přežvýkavců. Přírůstky pocházejí z Polska, jedno z nich (na snímku) se ale narodilo až po příjezdu do Ralska.

Benátky nad Jizerou (Mladoboleslavsko) - Na pastvinu v bývalém vojenském prostoru mezi Benátkami nad Jizerou na Mladoboleslavsku a Milovicemi na Nymbursku dnes dorazilo pět nových samic zubrů. Pocházejí z Bělověžského pralesa, tedy nejslavnějšího chovu zubrů na světě. Transport z Polska i následné vykládání zubrů se uskutečnil bez problémů a podle plánu, řekl ČTK ředitel ochranářské společnosti Česká krajina Dalibor Dostál.

"Transport dorazil k Benátkám již v noci, ráno v osm jsme pak začali zubry překládat a vypouštět na pastvinu," řekl Dostál. Transporty velkých zvířat bývají podle něj poměrně rizikové. Poslední samici zubra ochranáři vypouštěli ještě v 11:30.

Dosud v rezervaci žilo osm dospělých zubrů, jeden samec a sedm samic. Dospělé zubry doplňují čtyři mláďata, která se v rezervaci narodila, jedno loni a tři letos. Posílení stáda zvýší podle Dostála jeho genetickou rozmanitost a dosah pastvy, která zajišťuje ochranu vzácné stepní vegetace před zarůstáním náletovými křovinami. Ode dneška tak bude v rezervaci 17 zubrů.

Původní stádo do rezervace dorazilo na konci roku 2015. Celá rezervace velkých kopytníků tak má kolem 160 hektarů. V bývalém vojenském prostoru mezi Benátkami a Milovicemi žijí dvě stáda divokých koní, stádo zubrů a stádo zpětně šlechtěných praturů. Od roku 2015 se na pastvině narodily tři desítky mláďat.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je středa 19. září 2018

Očekáváme v 21:00 21°C

Celá předpověď