Srovnávací výzkum krajů: Nejlepším místem pro život je letos Zlínský kraj

foto Ilustrační foto - Dobré sněhové podmínky pro lyžování ve Zlínském kraji nabízel 9. února 2020 areál Troják v Hostýnských vrších.

Praha - Nejlepším místem pro život v Česku je letos Zlínský kraj. Následují Vysočina a Jihomoravský kraj. Naopak nejslabší životní podmínky nabízí Ústecký kraj. Ukázaly to výsledky jedenáctého ročníku srovnávacího výzkumu Místo pro život, který zajišťuje společnost Communa. Ta dnes vítězným krajům v Praze udělila ocenění.

Autoři výzkumu hodnotili osm oblastí, mezi nimi třeba bezpečnost, dopravu, dostupnost péče či školství. Zaměřili se i na možnosti podnikání. Provedli také průzkum mezi 2320 obyvateli. Výsledky mapování situace v regionech mají motivovat stát a samosprávy i neziskové organizace, podnikatele a místní lidi ke zlepšování podmínek a prostředí.

Zlínský kraj se na první příčku posunul z loňské páté pozice. Vystřídal tak Prahu, která letos sestoupila na předposlední místo. "Ve Zlínském kraji bereme jen první místa," reagoval při přebírání ceny zlínský hejtman Radim Holiš (ANO). Narážel tak na silnou vlnu epidemie, s kterou se region potýká. "Nikdy to nevzdáme, budeme bojovat," dodal k boji s epidemií i ke snaze obhájit příští rok v krajském žebříčku nejlepších míst pro život první pozici.

Podle autorů má Zlínský kraj celkově výborné podmínky pro život. "Lidé jsou ve Zlínském kraji s prostředím, v němž žijí, velmi spokojeni. Objektivně se zde mohou ve srovnání s jinými regiony cítit především bezpečně," uvedl David Pavlát ze společnosti Communa. Vedle nízkého počtu trestných činů na tisícovku obyvatel, nízké nezaměstnanosti či nejvyššího podílu místních studentů na vysokých školách v kraji autoři ocenili i počet lůžek v nemocnicích či počet zubařů. Naopak za slabé stránky považují dopravní infrastrukturu, kapacitu čističek odpadních vod či málo míst v základních školách, kde je pak ve třídách vysoký počet dětí.

Druhá skončila v tomto ročníku Vysočina, která byla loni desátá. Třetí je teď Jihomoravský kraj, který loni obsadil sedmé místo. Žebříček znovu uzavírá Ústecký kraj.

Agentura Datank při srovnávání vycházela z údajů ministerstev práce a vnitra, statistického úřadu, registru vozidel, monitorovacího střediska pro drogy a závislosti, hydrometeorologického ústavu, Czechinvestu, agentury ochrany přírody či od provozovatelů hromadné dopravy. Autoři posuzovali 60 kritérií. Nově pak také hodnotili podnikatelské prostředí a přístup veřejné správy k podnikatelům, a to podle 28 kritérií.

Podruhé kolegium výzkumu udělovalo cenu za aktivitu roku, která přispěla ke zlepšení života obyvatel. Ocenilo manžele Ondřeje a Katarínu Vlčkovy za vytvoření Nadace rodiny Vlčkových. Nadace, která vznikla letos na jaře a zaměřuje se na pomoc nevyléčitelně nemocným dětem, chce v pražské usedlosti Cibulka zřídit dětský hospic a středisko paliativní péče. Podle vedoucí nadační kanceláře Jany Krákorové se do architektonické soutěže přihlásilo 48 návrhů, pět z nich teď jejich autoři rozpracovávají. Nadace nápady chce představit 7. prosince. Centrum by se pak mělo otevřít 22. října 2026.

Pořadí krajů podle výsledků výzkumu Místo pro život za rok 2021, v závorce umístění v roce 2020

Pořadí

Kraj

1.

Zlínský (5.)

2.

Vysočina (10.)

3.

Jihomoravský (7.)

4.

Královéhradecký (2.)

5.

Jihočeský (3.)

6.

Plzeňský (4.)

7.

Středočeský (9.)

8.

Liberecký (8.)

9.

Olomoucký (11.)

10.

Moravskoslezský (13.)

11.

Pardubický (6.)

12.

Karlovarský (12.)

13.

Praha (1.)

14.

Ústecký kraj (14.)

 

Zdroj: Výzkum Místo pro život

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je středa 19. ledna 2022

Očekáváme v 9:00 1°C

Celá předpověď