SRN je podle ministra zdravotnictví na prahu epidemie koronaviru

foto Zaměstnanec hotelu H10 Costa Adeje Palace na kanárském ostrově Tenerife na snímku z 25. února 2020.

Madrid/Vídeň/Paříž/Atény/Řím - Německo stojí na prahu epidemie nového koronaviru. Dnes to podle agentury Reuters prohlásil německý ministr zdravotnictví Jens Spahn, který zároveň vyzval nemocnice a zdravotnický personál, aby připravil a prověřil své pandemické plány. První případ koronaviru má Řecko a Norsko, nakažených v Itálii je už 400. Francie ohlásila druhé úmrtí kvůli koronaviru, prvního Francouze.

"Je bohužel nutné říci, že situace se v posledních hodinách změnila," řekl Spahn během telefonické konference se zástupci jednotlivých německých spolkových zemí. Dodal, že v Německu již není možné sledovat všechny části řetězce šíření nákazy.

Německo: Koronavirus má dalších šest lidí včetně vychovatelky

Novým koronavirem je v Německu nakažena i manželka muže, u něhož byla infekce potvrzena v úterý ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko. Vyplývá to z informací agentury DPA, která se odvolává na místní úřady, i ředitele kliniky v Düsseldorfu. Dvojice má dvě děti a žena pracuje ve školce, sdělil zemský ministr zdravotnictví Karl-Josef Laumann. Další dva nakažené dnes podle DPA hlásí také spolková země Bádensko-Württembersko na jihozápadě Německa a jednoho nemocného také sousední Porýní-Falc. Během úterý a dneška tak byla nákaza v Německu hlášena dohromady u šesti pacientů.

Z nejlidnatější německé spolkové země je hlášen druhý potvrzený případ koronaviru. "U druhé osoby, z blízkého osobního okolí pacienta, byl výsledek testu také pozitivní," oznámila univerzitní klinika v Düsseldorfu. Ředitel kliniky Dieter Häussinger později na tiskové konferenci potvrdil, že nakažená je manželka prvního pacienta.

Zemský ministr zdravotnictví Laumann řekl, že dvojice má dvě školou povinné děti, které ale nevykazují žádné příznaky nemoci COVID-19 a jsou v péči babičky. Výsledky testů se v jejich případě očekávají v nejbližších hodinách.

Laumann rovněž oznámil, že nová pacientka pracuje jako vychovatelka ve školce. Dětem z tohoto zařízení a jejich rodičům úřady nařídily, aby zůstali doma.

Manželský pár se ještě dva týdny účastnil společenského života v době, kdy "vir tak postoupil, že se lidé mohli nakazit", řekl dále Laumann.

Už v úterý testy prokázaly nákazu novým typem koronaviru u 25letého muže z Göppingenu v Bádensku-Württembersku a právě u muže z Heinsbergu v Severním Porýní-Vestfálsku. Kvůli předchozím zdravotním komplikacím byl jeho stav kritický. Ředitel düsseldorfské kliniky dnes řekl, že stav pacienta se vyvíjí spíš pozitivním směrem.

Z Bádenska-Württemberska jsou dnes hlášeny dva nové případy nákazy. Oznámila je univerzitní klinika ve městě Tübingen. Podle deníku Schwäbisches Tagblatt jde o 24letou známou prvního pacienta a jejího otce.

Nově byla oznámena nákaza v Porýní-Falci u příslušníka německého letectva, který až na škrábání v krku nemá žádné potíže. Úřadům se přihlásil, neboť byl v kontaktu s člověkem ze Severního Porýní-Vestfálska, který je nyní s infekcí ve vážném stavu. Německá armáda uvedla, že dvojice se v Porýní společně zúčastnila karnevalových oslav.

V Německu se nákaza koronavirem vyskytla v uplynulých týdnech v Bavorsku, kde souvisela s firmou Webasto ze Stockdorfu u Mnichova. Nakazilo se celkem 14 lidí: několik zaměstnanců tohoto výrobce automobilových dílů a jejich rodinných příslušníků. Koronavirem byla infikovaná Číňanka, která byla v Bavorsku na školení. Další dva nakažení byli mezi lidmi, které německé úřady na přelomu ledna a února evakuovaly z Číny.

Dosud bylo ve více než 82milionovém Německu se započítáním nového případu z Porýní-Falce potvrzeno 19 případů nemoci COVID-19, kterou koronavirus způsobuje.

Španělsko eviduje 10 případů koronaviru

Ve Španělsku je evidováno deset případů nákazy novým koronavirem, uvedl dnes deník El País. Mezi nově hlášenými případy jsou dva mladí lidé v Madridu nebo další dvě osoby v hotelu na ostrově Tenerife, kde jsou v izolaci i čeští turisté. Všechny nové případy souvisí s nedávnými pobyty infikovaných v Itálii, která je zemí s největším počtem hlášených případů nové infekce v Evropě. Tři nové případy nákazy potvrdila Francie, ohlásila také úmrtí druhého nakaženého. První případ nákazy se objevil v Řecku.

Ve Španělsku je evidováno deset případů nákazy novým koronavirem, uvedl dnes deník El País. Mezi nově hlášenými případy jsou dva mladí lidé v Madridu nebo další dvě osoby v hotelu na ostrově Tenerife, kde jsou v izolaci i čeští turisté. Všechny nové případy souvisí s nedávnými pobyty infikovaných v Itálii, která je zemí s největším počtem hlášených případů nové infekce v Evropě.

Španělsko už dříve nákazu zaznamenalo u Brita, který navštívil Mallorku, a u Němce, u něhož se nemoc projevila při pobytu na kanárském ostrově La Gomera. Tito dva pacienti už byli propuštěni.

V úterý španělské úřady oznámily, že dalšími nakaženými jsou Ital a jeho manželka pobývající na ostrově Tenerife, který je součástí Kanárských ostrovů v Atlantickém oceánu. Oba byli hospitalizováni ve městě Santa Cruz de Tenerife. Hotel, v němž předtím byli ubytováni, byl dán do karantény, což se týká i nejméně šesti českých turistů. Další osobou nakaženou koronavirem ve Španělsku je podle úterních informací 36letá Italka žijící v Barceloně, která v předchozích dnech navštívila severní Itálii.

Madridské úřady v posledních hodinách potvrdily také dva další případy koronaviru v hlavním městě. S pozitivním výsledkem vyšly testy u dvou mladých lidí, kteří v poslední době cestovali po severní Itálii. Přijati byli do nemocnice Carlose III., která má specializované izolované oddělení.

Další případ byl potvrzen ve městě Villarreal v provincii Castellón na východě Španělska. Analýzy potvrdily přítomnost viru u muže, který byl s příslušnými příznaky přijat v místní nemocnici La Plana, informoval El País.

Dva nové případy koronaviru na Tenerife jsou pak podle španělského listu součástí skupiny Italů, k nimž patřila i první nakažená dvojice.

Kvůli nakaženým Italům je od úterního rány v izolaci hotel H10 Costa Adeje Palace, v němž pobývá i několik Čechů.

Francie ohlásila druhé úmrtí kvůli koronaviru, prvního Francouze 

Francie dnes potvrdila druhé úmrtí člověka nakaženého novým typem koronaviru. Jde o prvního Francouze, který zemřel poté, co se u něj prokázala nemoc COVID-19, informovala agentura AFP. V polovině února na nemoc způsobenou novým typem koronaviru v Paříži zemřel 80letý Číňan. Celkem se ve Francii potvrdilo již 18 případů infekce, čtyři nakažení zůstávají v nemocnicích, ve špatném stavu je jeden z nich.

Šedesátiletý Francouz, o jehož smrti dnes informovaly úřady, se v úterý dostal do pařížské univerzitní nemocnice Pitié-Salpêtrière ve velmi vážném stavu. "Bohužel v noci zemřel," uvedl zástupce ministerstva zdravotnictví Jérôme Salomon.

Muž, který zemřel, byl jedním ze tří nově potvrzených případů nákazy ve Francii. Dalším nakaženým je 55letý muž, který leží na jednotce intenzivní péče ve městě Amiens. Virus se nově potvrdil také u 36letého muže ve Štrasburku, který předtím přicestoval z italského regionu Lombardie. Večer informoval francouzský ministr zdravotnictví Olivier Véran ještě o dalším případu infekce, a to u manželky muže hospitalizovaného ve městě Annecy.

Celkem se tak ve Francii koronavirus potvrdil už u 18 lidí, 12 z nich se podle Vérana uzdravilo. "Řeknu to dnes večer znovu, ve Francii není žádná epidemie," prohlásil i přes dnešní vývoj ministr zdravotnictví.

Podle francouzských úřadů pocházejí jak muž, který v noci na dnešek zemřel v pařížské nemocnici, tak muž, který leží v kritickém stavu v Amiens, z departementu Oise severně od hlavního města. Ani jeden z nich nebyl v uplynulých dnech v rizikových oblastech. Jak se muži nakazili, tak není jasné.

"Stále vedeme vyšetřování s cílem určit zdroj těchto dvou infekcí," uvedl šéf hygieniků severního regionu Hauts-de-France Etienne Champion. Deník Le Monde informoval, že zesnulý šedesátník byl učitelem na střední škole ve městě Crépy-en-Valois, přičemž 12. února přestal chodit do práce. Podle prefekta departementu Oise Louis le Franka se nákaza s největší pravděpodobností nepřenesla na kolegy učitele či jeho studenty, protože nikdo z nich v uplynulých dvou týdnech neohlásil symptomy onemocnění COVID-19.

Kvůli obavě z koronaviru se dnes v karanténě ocitly tři desítky hostů jednoho z hotelů v burgundském městě Beaune. V noci na dnešek v něm totiž zemřel turista z Hongkongu. Po několika hodinách ovšem bylo opatření zrušeno, neboť test na koronavirus u zesnulé osoby nebyl pozitivní.

V polovině února francouzské úřady oznámily první smrt v souvislosti s nemocí způsobenou novým koronavirem. Zemřel 80letý čínský turista, který pocházel z provincie Chu-pej. V ní se na konci loňského roku objevily první případy nákazy, která se projevuje příznaky podobnými chřipce a u některých lidí vede k vážným zdravotním problémům.

V celé Francii platí aktuálně zvýšená pohotovost v důsledku prudkého nárůstu počtu nakažených v sousední Itálii. Starosta města Nice ležícího poblíž italských hranic dnes kvůli riziku oznámil předčasné ukončení místního karnevalu.

Nic se naopak nemění pokud jde o dnešní zápas fotbalové Ligy mistrů v nedalekém Lyonu. Proti týmu místního Olympique Lyonnais od 21:00 nastupují hráči Juventusu ze severoitalského Turína, kde o víkendu testy prokázaly výskyt koronaviru u šesti lidí. Rozhodnutí nezrušit večerní utkání proto vyvolalo kritiku starosty lyonského předměstí, které bude jeho dějištěm.

"Budeme mít zápas, na který přijede 3000 fanoušků z Itálie, přičemž nebyla učiněna žádná ochranná opatření," citovala agentura Reuters Christopha Quinioua. "Chováme se, jako by se nic nedělo," dodal.

Testy vyloučily koronavirus u Italky, která zemřela v Rakousku

Na jihu Rakouska zemřela v noci na dnešek 56letá Italka. Protože lékař nevyloučil, že podlehla nemoci způsobovanou novým typem koronaviru, bylo dáno do karantény 13 lidí v budově, v níž žena z okolí Udine na severovýchodě Itálie trávila dovolenou. Opatření ale bylo ještě dnes zrušeno poté, co testy podezření na nový vir nepotvrdily, informovala odpoledne agentura APA.

Před dočasně izolovaným domem parkovaly podle APA i automobily s českými registračními značkami. Zda se Češi nachází přímo v budově, ale nebylo jasné. Podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka však česká diplomacie nemá informace o tom, že by byli kvůli výskytu koronaviru v karanténě nějací další čeští občané kromě šestice turistů v hotelu na španělském ostrově Tenerife.

Italka zemřela v apartmánovém domě v lyžařském středisku Bad Kleinkirchheim, které leží asi dvacet kilometrů severně od Villachu. Na dovolenou do Korutan přijela v pátek z okolí města Udine v regionu Furlánsko-Julské Benátsko na severovýchodě Itálie, který s Rakouskem sousedí.

Lékař mrtvé ženě udělal stěry, které poslal do laboratoře. Italka se však nenakazila koronavirem, který způsobuje nemoc COVID-19. Výsledky testů byly negativní, napsala APA. Příčina úmrtí je nadále předmětem vyšetřování, informoval deník Kronen Zeitung.

Rakousko má od úterý první dva potvrzené případy nákazy novým typem koronaviru, který se začal v loňském roce šířit z Číny. Dva nakažení Italové jsou hospitalizovaní v tyrolské metropoli Innsbrucku. Podle dnešního sdělení lékařů už nemají horečku. Dvanáct lidí, se kterými přišli do kontaktu, je v karanténě. Jde většinou o zaměstnance hotelu, v němž pracovala jako recepční žena z nakaženého páru. Celkem tyrolské úřady otestovaly 62 lidí.

Dnes se podezření na koronavirus objevilo také v jedné z vídeňských škol. U jedné z učitelek gymnázia ve čtvrti Josefstadt totiž bylo podezření, že se nakazila na návštěvě severní Itálie. Ani v tomto případě ale testy podezření nepotvrdily, informovala APA. Policie předtím budovu školy uzavřela a zdravotníci prohlídli žáky a učitele.

V Itálii, kde se v současnosti koronavirus šíří, je už více než 370 nakažených. Potvrzené případy jsou také v regionu Furlánsko-Julské Benátsko, ze kterého pocházela mrtvá v Korutanech. Dvanáct lidí na nemoc COVID-19 v Itálii zemřelo.

První případy koronaviru mají Řecko, Severní Makedonie a Rumunsko

První případy nákazy novým koronavirem se dnes objevily v Řecku, v sousední Severní Makedonii a v Rumunsku. Ve dvou případech jde o ženy, které se nedávno vrátily z Itálie, informovaly úřady. V Rumunsku se nakazil muž, který byl v kontaktu s italským turistou. V Itálii počet nemocných stoupl na 424, tedy přibližně o stovku oproti úterý. Podle šéfa civilní ochrany Angela Borrelliho dosud zemřelo 12 osob, u nichž se nemoc COVID-19 potvrdila; ve všech případech šlo o starší pacienty, kteří trpěli i dalšími závažnými zdravotními problémy.

Řecké ministerstvo zdravotnictví dnes informovalo, že prvním případem nákazy koronavirem v zemi je 38letá žena, která nedávno navštívila sever Itálie. Řecká pacientka "se těší dobrému zdraví a sleduje ji výjimečně dobrý odborný tým v Soluni", řekl Sotiris Tsiodras z řeckého ministerstva zdravotnictví. Řecké úřady nyní zjišťují, s kým přišla žena v poslední době do kontaktu; těmto osobám pak nařídí izolaci.

Řecká vláda v úterý večer vydala ochranná opatření pro případ, že by se v zemi nákaza objevila. Určila například 13 nemocnic napříč Řeckem, kde bude o pacienty s koronavirem postaráno.

V Severní Makedonii byla dnes na koronavirus pozitivně testována žena, která se vrátila z Itálie. Severomakedonský ministr zdravotnictví Venko Filipče řekl, že v karanténě je nyní ona i další pasažéři z dodávky, kterou žena cestovala. Rumunský ministr zdravotnictví Victor Costache uvedl, že se nákaza prokázala u muže z města Gorj na jihu země. "Byl v přímém kontaktu s italským občanem, který byl začátkem tohoto měsíce v Rumunsku. Je v dobrém zdravotním stavu a převezli ho do infekční nemocnice v Bukurešti," řekl.

Ohniskem epidemie koronaviru v Evropě jsou nyní regiony na severu Itálie. Celkem už italské úřady evidují 424 nemocných, uvedl list La Stampa, předtím ale některá italská média uváděla dokonce 455 případů nákazy. Nejvíce zasaženým regionem je i nadále Lombardie s 258 nemocnými, 87 případů hlásí Benátsko a 47 Emilia Romagna. Nemocní se však už objevili i na jihu země - na Sicílii a v regionu Marche. Tam však jde o jednotlivé případy.

Podle Borelliho italské zdravotní úřady provedly na 10.000 testů, jen čtyři procenty z nich vyšly pozitivně. U dvou třetin nemocných má podle něj choroba tak mírný průběh, že stačí domácí léčení. Agentura AP napsala, že vysoký počet nemocných v Itálii je podle virologů spíše známkou toho, že italské zdravotnictví dobře funguje, že se snaží prověřit i to nejmenší podezření a aktivně vyhledává možné nakažené.

Italský premiér Giuseppe Conte vyzval evropské země ke spolupráci a odsoudil jakákoli opatření, která by paušálně izolovala a diskriminovala italské občany. Před dramatizováním situace a šířením falešných poplašných zpráv dnes varovalo i italské ministerstvo zahraničí.

Britské aerolinky British Airways dnes však jako první velký letecký dopravce oznámily rušení letů na sever Itálie. Do 11. března zruší celkem 22 letů na milánské letiště Linate, uvedla agentura Bloomberg.

O dalších dvou nakažených dnes informovaly rovněž chorvatské úřady. Chorvatský ministr zdravotnictví Vili Beroš oznámil, že virus se objevil i u bratra mladíka, který se v úterý stal prvním potvrzeným nemocným a který minulý týden pobýval tři dny v severní Itálii. Dalším nakaženým je muž, který pracoval v italském městě Parma. Celkem v zemi prověřují asi 80 dlaších osob.

Norsko oznámilo první případ nákazy

Norsko se dnes stalo další evropskou zemí, která oznámila výskyt nového typu koronaviru na svém území. Norský institut veřejného zdraví FHI podle televize NRK sdělil, že pacient, kterému se daří dobře a který je nyní v domácí karanténě, se před týdnem vrátil z Číny.

Podrobnosti o nakaženém zveřejněny nebyly, oznámeno ale bylo, že žije v severonorském přístavním městě Tromsö. Podle FHI je velmi nepravděpodobné, že by infikovaný představoval nebezpečí pro ostatní, úřady se nicméně snaží určit všechny osoby, se kterými se po návratu z Číny setkal.

Nyní oznámený případ je první na území Norska. Shodou okolností dnes Itálie, která se s nákazou potýká, sdělila, že v zemi se nakazil norský student. Pacient je v nemocnici.

Nové případy koronaviru dnes oznámily také Švédsko s Finskem, které s Norskem sousedí a kde nákaza byla potvrzena již dříve. Ve Švédsku byla nemoc COVID-19, kterou koronavirus způsobuje, nově diagnostikována u muže z Göteborgu. Onemocnění se u něj projevilo krátce po návratu ze severní Itálie. Nyní je v nemocnici na pozorování, podle portálu The Local se ale cítí dobře.

Nákaza byla dnes potvrzena i u Finky, která rovněž pobývala v severní Itálii, konkrétně v Miláně. Finská televize YLE uvedla, že nakažená žena, která se cítí dobře, se vrátila v neděli a v pondělí kontaktovala nemocnici. Po svém návratu se ve Finsku setkala se dvěma lidmi, s oběma jsou zdravotnické úřady v kontaktu.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je neděle 29. listopadu 2020

Očekáváme v 23:00 2°C

Celá předpověď