Srílanská opozice bude jednat o nové vládě, může získat parlamentní většinu

foto Protivládní demonstranti v sídle prezidenta v Kolombu, které obsadili 9. července 2022 během protestů.

Kolombo - Zástupci opozičních stran se chystají na Srí Lance jednat o sestavení nové vlády, informovala dnes agentura AP. Premiér i prezident nabídli při sobotních bouřlivých protestech rezignaci. Demonstranti vtrhli do sídla prezidenta Gotabaji Radžapaksy a zapálili sídlo předsedy vlády Ranila Vikremesingheho. Srílančané protestují proti hluboké ekonomické krizi, z níž viní vládu.

V prezidentově i premiérově rezidenci zůstali demonstranti i dnes a tvrdí, že neodejdou, dokud oba politici neodstoupí. V Kolombu hlídkují vojáci a jejich velitel vyzval veřejnost, aby pomohla zajistit pořádek.

Opoziční poslanec M. A. Sumanthiran řekl, že opoziční strany jsou schopny dát dohromady parlamentní většinu v podobě 113 zákonodárců. Pak chtějí požádat Radžapaksu, aby jmenoval novou vládu a odstoupil. Podle Sumanthirana je možné dohodnout se ještě dnes. Prezident podle předsedy parlamentu hodlá rezignovat ve středu.

Vikremesinghe, který je v úřadu od května, v sobotu řekl, že podá demisi, jakmile bude jmenována nová vláda.

Nepokoje na Srí Lance se stupňují kvůli nedostatku základních životních potřeb i pohonných hmot. Lidé nejsou schopni zajistit si jídlo, benzin ani nejběžnější zboží.

V případě rezignace prezidenta a premiéra podle ústavy převezme dočasně prezidentský úřad předseda parlamentu Mahinda Japa Abejvardena.

Analytici se nedomnívají, že nový premiér zmůže více než Vikremesinghe. Jeho kabinet zajistil zemědělcům hnojivo nezbytné pro příští pěstitelskou sezonu a dnes měla dorazit první dodávka plynu používaného k vaření. "Takové nepokoje vyvolají zmatek v mezinárodních organizacích, jako je Mezinárodní měnový fond (MMF) a Světová banka (SB)," řekl k situaci analytik Ranga Kalansúrija.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je neděle 25. září 2022

Očekáváme v 9:00 15°C

Celá předpověď