Prezident Srí Lanky Radžapaksa ještě dnes rezignuje, uvedl šéf parlamentu

foto Dav demonstrantů před sídlem srílanského premiéra v Kolombu, 13. července 2022.

Kolombo - Prezident Srí Lanky Gotabaja Radžapaksa ještě dnes rezignuje. Podle agentury AFP to uvedl předseda parlamentu Mahinda Japa Abejvardena, který s prezidentem telefonicky hovořil. Prezident ho ujistil, že mu ještě dnes odešle rezignační dopis. V Kolombu se mezitím protestujícím podařilo prolomit policejní kordon a obsadit sídlo premiéra.

Fotogalerie

Srí Lanka, kterou již několik dní otřásají bouřlivé protivládní protesty, dnes vyhlásila výjimečný stav. Prezident Radžapaksa brzy ráno místního času zemi opustil ve vojenském letadle v doprovodu manželky a ochranky. Podle agentury AFP se nachází na Maledivách, odkud dnes podle šéfa parlamentu převedl své pravomoci do rukou premiéra Ranila Vikremesinghy.

Veškerá prezidentská oznámení v posledních dnech pocházejí buď z kanceláře premiéra, nebo z úst předsedy parlamentu. Sám Radžapaksa se k nejnovějším událostem přímo nevyjádřil, upozorňuje stanice BBC.

Pokud dnes Radžapaksa skutečně rezignuje, budou mít poslanci 30 dní na zvolení nového prezidenta. Do té doby bude v čele země stát premiér jakožto prozatímní prezident.

Demonstrantům, kteří v tisícovkách okupovali prostor před sídlem premiéra Vikremesinghy a požadovali jeho rezignaci, se podařilo za zvuku bubnů a hlasitého zpěvu proniknout do budovy poté, co hodiny odolávali slznému plnu.

Na sociálních sítích lidé publikují videa z prvních momentů po prolomení policejních kordonů. O několik minut později již demonstranti s vlajkami oslavují svůj úspěch na balkóně premiérského sídla. Sám premiér se tam nenachází a podle stanice BBC není v bezprostředním ohrožení.

"Premiér jako prozatímní prezident vyhlásil výjimečný stav (v celé zemi) a zavedl zákaz vycházení v západní provincii," oznámil podle agentury Reuters Vikremesingheho mluvčí.

Zákaz vycházení nicméně protestující nerespektují a dnes se jiné skupině demonstrantů podařilo proniknout i do sídla největší státní televize, která přerušila vysílání; necelou hodinu poté z éteru zmizela i druhá celostátní televize.

V předchozích dnech se demonstranti dostali i do několika dalších vládních budov. Premiér slíbil, že odstoupí, až bude sestavena nová vláda, píše agentura AP.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je pondělí 3. října 2022

Očekáváme v 9:00 13°C

Celá předpověď