Srbský prezident potvrdil špionážní aféru s ruskými agenty

foto Ilustrační foto - Srbský prezident Aleksandar Vučič.

Moskva - Srbské rozvědky odhalily rozsáhlou operaci ruské tajné služby, která se v zemi pokoušela verbovat srbské zpravodajské agenty. Na tiskové konferenci to řekl srbský prezident Aleksandar Vučić. Vztahy Bělehradu s Moskvou to podle něj ale vážněji nepoškodí. Aféru rozpoutalo tajně pořízené video, na němž ruský špion předává peníze vysoce postavenému srbskému činiteli.

"Srbské bezpečnostní orgány při několika příležitostech získaly ve formě videozáznamů a audiozáznamů důkazy o kontaktech mezi plukovníkem Klebanem a členy srbské armády," řekl srbský prezident. Potvrdil tak informace médií, že ruským špionem je pracovník vojenské rozvědky GRU Georgij Kleban, který byl nejspíš spojkou pro kontakt zverbovaného Srba s Moskvou. Podle Vučiče ale srbské rozvědky mají informace také o dalších ruských špionech, podle něj zdokumentovaly "deset kontaktů se třemi zdroji".

Srbský prezident zároveň vyjádřil přesvědčení, že ruský prezident Vladimir Putin o operaci ruských tajných služeb nevěděl a že aféra tradičně nadstandardní srbsko-ruské vztahy nepoškodí. "Politiku vůči Rusku, které považujeme za bratrskou a přátelskou zemi, měnit nebudeme... posílíme však obranu našich rozvědek," řekl Vučić.

Srbská premiérka Ana Brnabičová dnes novinářům řekla, že případem se na prezidentův pokyn zabývá vojenská zpravodajská služba VBA.

Kremelský mluvčí Dmitrij Peskov dnes řekl, že doufá v zachování přátelských vztahů mezi Moskvou a Bělehradem. "Nevíme, co je to za incident, je třeba se v tom zorientovat," konstatoval Peskov. "Jsme přesvědčeni, že vztahy mezi Ruskem a Srbskem mají natolik speciální, partnerský, bratrský a spojenecký charakter, že je nemůže nic ovlivnit," prohlásil. Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová hovořila o tom, že aféra může být provokací.

Pro srbskou vládu je aféra citlivou záležitostí. Proklamovanou prioritou její zahraniční politiky je směřování do Evropské unie, avšak bez ohrožení tradičně přátelských vztahů s Ruskem. Moskva stojí za Bělehradem při odmítání uznat nezávislost Kosova a dodává Srbsku zbraně.

Vučić se 4. prosince chystá na návštěvu Moskvy, v letošním roce už třetí.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

31°C

Dnes je pátek 10. července 2020

Očekáváme v 13:00 31°C

Celá předpověď