Správný krok pro obnovu, špatný pro dlouhodobý výhled, hodnotí summit experti EP

foto Zprava německá kancléřka Angela Merkelová, nizozemský premiér Mark Rutte a předseda Evropské rady Charles Michel na summitu EU k fondu obnovy, 20. července 2020.

Šestice europoslanců-zpravodajců Víceletého finančního rámce a reformy vlastních zdrojů EU oceňuje skončenou Evropskou radu (sbor prezidentů a premiérů členských států) jako dobrou z pohledu vytvoření fondu obnovy. Výhrady mají ke struktuře rozpočtu vzhledem k budoucím prioritám unie. Z tohoto důvodu varují, že sedmiletý rozpočet do roku 2027 nemá jistý jejich souhlas.

K závěrům, k nimž se EP vyjádřil, dospěl summit po pěti dnech vyčerpávajících diskusí. Europarlamentní vyjednávači chválí skutečnost, že se státníci shodli na společné pozici, ačkoli to vypadalo, že se jí nepovede dosáhnout. Rovněž se jim líbí, že nově ustavený nástroj obnovy – s názvem Nová generace EU – bude financován půjčkami komise ve výši 750 miliard eur. Určité prvky však podrobují kritice, zejména z dlouhodobé perspektivy.

„Tento nástroj je důležitým krokem kupředu k novým ambicím EU: zelená, více konkurenceschopná a digitální. takto masivní rozměr půjčování je pro unii historickým milníkem, a neměli bychom ignorovat, co se právě událo,” sdělil poslanecký rozpočtový tým.

„Litujeme ale toho, že členské země daly zcela ruce pryč od překlenujících řešení, která byla v reakci na koronavirovou krizi šita na míru potřebám občanů. V souvislosti s tím, jak nákaza opět sílí, je pro lidi nezbytná jistota. EP bude dále tvrdě pracovat na tom, aby se obnova rozjela bez jakýchkoli průtahů. Je zřejmé, že demokratický dohled EP musí výrazně zesílit. Europarlament, jeden z pilířů tvorby rozpočtu, bude bojovat o to, aby byl plnou měrou zapojen do vzniku a používání nástroje obnovy,” uvedli rozpočtoví experti EP v sestavě Johan Van Overtveldt (ECR, šéf rozpočtového výboru EP), Jan Olbrycht (EPP), Margarida Marquesová (S&D, PT), José Manuel Fernandes (EPP), Valérie Hayerová (RENEW) a Rasmus Andresen (Greens/EFA).

“Požadujeme více evropské solidarity, více akce pro zdraví, výzkum a digitalizaci, pro mládež a proti změnám klimatu. Klíčové programy pro tyto cíle se výrazně smrskly a ztratily většinu své síly. Budeme usilovat o vylepšení, včetně navýšení prostředků, všech výhledově orientovaných programů jako jsou Horizont, InvestEU, LIFE či Erasmus+,” dodali zpravodajci.

Připomněli současně, že přijatý rozpočtový kompromis je velkým selháním, pokud jde o modernizaci příjmové stránky finančního plánu. Ta mohla být férovější a transparentnější. „Unie má teď povolení si půjčovat, bohužel chybí záruky, jak bude tento dluh splácen”.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

32°C

Dnes je pátek 18. června 2021

Očekáváme v 9:00 26°C

Celá předpověď