Správní rada VZP Kabátka podpořila, ve funkci zůstane

foto Ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Zdeněk Kabátek (vpravo) na briefingu po jednání správní rady VZP, která ho 25. ledna 2021 v Praze podpořila ve funkci a shodla se na tom, že nepovažuje jeho přednostní očkování proti koronaviru za porušení právních předpisů. Zleva jsou předsedkyně rady Věra Adámková a místopředseda rady Bohuslav Svoboda.

Praha - Ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Zdeněk Kabátek zůstane ve své funkci. Správní rada jej podpořila a shodla se na tom, že nepovažuje jeho přednostní očkování proti koronaviru za porušení právních předpisů. Předsedkyně správní rady Věra Adámková (ANO) novinářům řekla, že ředitel se nechal očkovat po doporučení svého ošetřujícího lékaře kvůli určité diagnóze. O jakou diagnózu šlo, předsedkyně neupřesnila. Kabátek bez podrobností uvedl, že trpí chronickým onemocněním.

Fotogalerie

Kabátek už dříve řekl, že se nechal očkovat především proto, že chtěl ochránit kolegy a zdravotníky, se kterými se denně setkává. Podle Adámkové měl ředitel lépe komunikovat a hned po zveřejnění záležitosti v médiích říci, že byl očkován na doporučení lékaře. "Bylo to nešťastné. To se má říct narovinu, pak odpadne spousta dohadů. Vyřešilo by to situaci jednoduše," řekla Adámková. Podle ní bylo na začátku ledna běžné, že lékaři svým pacientům sami volali, aby se nechali očkovat. Nyní se přednostně očkují zdravotníci, senioři nad 80 let a lidé z domovů pro seniory.

Jakou diagnózu Kabátek má, nechtěli Adámková ani Kabátek říci. "Důvod (k očkování) je mezi lékařem a pacientem," řekla Adámková. Doplnila, že správní rada o odvolání Kabátka nehlasovala. Po konzultaci s právníky jednomyslně přijala usnesení, že Kabátek neporušil účinné právní předpisy.

"Nerad bych rozváděl okolnosti, jedná se záležitosti, které se týkají pouze mě a mého lékaře a nechci tady porušovat důvěrné rozmezí mezi mnou a mým lékařem," řekl Kabátek. Očkování podle svých slov podstoupil před tím, než byla očkovací strategie závazná a tedy bez předbíhání. "V žádném případě jsem nevyhledával žádné výhody pro své blízké, ani pro svoji rodinu, snažil jsem se pouze chovat se zodpovědně," řekl. Do vinohradské nemocnice šel kvůli tomu, že je nejblíže sídlu VZP. Podle něj informace o doporučení jeho ošetřujícího lékaře není v rozporu s tím, že přednostní očkování dříve zdůvodňoval hlavně snahou neohrozit své okolí.

Kabátek kvůli přednostnímu očkování sklidil kritiku. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) už dříve řekl, že každý slušný člověk by měl na to reagovat a že Kabátek by měl vyvodit důsledky sám pro sebe.

Kvůli postupu při očkování ve Státním zdravotním ústavu už rezignoval jeho ředitel Pavel Březovský. Důvodem byly informace, že se v ústavu očkovali vedle zaměstnanců i jejich příbuzní. Kvůli očkování v SZÚ pak ministr zdravotnictví odvolal svou náměstkyni Alenu Šteflovou, která se nechala přednostně očkovat společně s manželem.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

5°C

Dnes je sobota 6. března 2021

Očekáváme v 19:00 -1°C

Celá předpověď