Správkyně Hongkongu zahájila návštěvu Číny

foto Ilustrační foto - Správkyně Hongkongu Carrie Lamová na tiskové konferenci 26. listopadu 2019.

Peking - Správkyně Hongkongu Carrie Lamová dnes přijela na čtyřdenní oficiální návštěvu Číny. Je to její první cesta do Pekingu od drtivé porážky její vlády a pročínských sil v místních volbách z minulého měsíce. Agentura Reuters v této souvislosti poukázala na spekulace o možných změnách v jejím týmu. V Hongkongu, který je poloautonomním územím Číny, požadují odstoupení Lamové při demonstracích od června tisíce lidí.

O politické a ekonomické situaci v Hongkongu bude Lamová při své návštěvě jednat s čínskými vedoucími činiteli. V pondělí se sejde s prezidentem Si Ťin-pchingem.

Začátkem tohoto týdne média informovala, že Peking zvažuje reorganizaci vlády Hongkongu do konce letošního roku. Lamová naproti tomu prohlásila, že jejím bezprostředním úkolem nejsou změny ve vládě, nýbrž znovunastolení práva a pořádku v Hongkongu.

Podle analytiků je ale otázkou, jak dlouho bude Peking ochoten Lamovou a její vládu podporovat, zvláště poté, co prodemokratičtí kandidáti minulý měsíc získali v místních volbách v Hongkongu bezmála 90 procent křesel.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je sobota 15. srpna 2020

Očekáváme v 15:00 25°C

Celá předpověď